Przejdź do treści

Spotkanie autorskie z Šejlą Šehabović

Kolorowe zdjęcie dojrzałej kobiety z krótkimi włosami. Ubrana w bluzkę z dekoltem w serek. W tle zabudowania kamienic.

31 maja (środa) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Šejlą Šehabović, bośniacką pisarką oraz dyrektorką Muzeum Literatury i Sztuki Teatru w Sarajewie

Spotkanie prowadzi dr Dominika Kaniecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkanie tłumaczone z języka angielskiego.

Šejla Šehabović – bośniacka pisarka i poetka. Ukończyła studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Tuzli. Była stypendystką w dziedzinie literatury Centrum Williama Joynera na Uniwersytecie Massachusetts w Bostonie. Związana z czasopismami literackimi „Razlika” oraz „Trećitrg”. Wydała dwa zbiory opowiadań: „Car Trojan ima kozije uši” („Car Trojan ma kozie uszy”, 2005) oraz „Priče – ženski rod, množina” (2007), a także zbiór wierszy. Po polsku ukazał się zbiór jej opowiadań, „Opowieści – rodzaj żeński, liczba mnoga” (2012), oraz książka poetycka „Make-up” (2012), obie w przekładzie Agnieszki Żuchowskiej-Arendt.

Dominika Kaniecka – tłumaczka i wykładowczyni akademicka, absolwentka kroatystyki w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ, gdzie pracuje do dziś. Doktoryzowała się rozprawą „Zagrzeb – narodziny centrum narodu chorwackiego w literaturze XIX wieku. Twórczość Augusta Šenoi.” Członkini i współzałożycielka międzyinstytucjonalnej Pracowni Obszaru Postjugosłowiańskiego przy Uniwersytecie Warszawskim, członkini Komisji Kultury Słowian PAU oraz Polskiej Komisji Historii i Kultury Bałkanów (AIESEE). W latach 2017–2020 pełniła funkcję sekretarza naukowego czasopisma „Studia Litteraria Universitatis Iagellonicae”. Z wykładami gościła m.in. na uniwersytetach w Zagrzebiu, Lublanie i Sarajewie.

O Muzeum Literatury i Sztuki Teatralnej w Bośni i Hercegowinie:

Muzeum Literatury i Sztuki Teatralnej powstało w 1961 r. i do dziś jest jedną z najprężniejszych i najbardziej rozpoznawalnych instytucji kultury Bośni i Hercegowiny. Zbiory muzealne składają się z ponad 80 tematycznych kolekcji literackich i 30 teatralnych, które łącznie obejmują ponad 20 000 pozycji. Wśród wielu cennych eksponatów znajduje się m.in. oryginalny rękopis nagrodzonej Noblem powieści „Most na Drinie” Ivo Andricia.

Przestrzeń Muzeum jest bardzo otwarta na prezentację nie tylko lokalnej, ale i zagranicznej literatury i sztuki teatralnej. Dyrektorką muzeum od 2013 r. jest Šejla Šehabović, która wprowadziła szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową. W Muzeum przez ostatnich 10 lat odbyło się wiele spotkań i projektów dotyczących m.in. literatury polskiej. Ostatnie tego rodzaju spotkanie dotyczyło przekładu „Transatlantyku” Witolda Gombrowicza na język bośniacki.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram