Przejdź do treści

Spacer śladami „Wieszania” | Rymkiewicz. Encyklopedia

Kolorowa grafika, abstrakcyjne tło, fotografia twarzy mężczyzny z nałożoną półprzezroczystą grafiką czaszki.

5 listopada (niedziela) o godz. 12:00 odbędzie się drugi Spacer śladami Wieszania, poprowadzony przez dr. Jerzego Ziemackiego.

Pierwsze szubienice mieszkańcy Warszawy zobaczyli rankiem 9 maja 1794 roku. Trzy z nich znajdowały się na Rynku Starego Miasta. Były to masywne konstrukcje, dwie pionowe belki podtrzymywały trzecią belkę – poziomą. Czwarta szubienica stanęła pod kościołem św. Anny. Więcej szubienic rozstawiono 28 czerwca 1794 roku. Gdzie stały? Ile osób powieszono? Co o nich wiemy? Dlaczego byli wśród nich duchowni? Kto wieszał? Na czyje polecenie? Jaką rolę odgrywała wtedy Ambasada Rosyjska w Polsce? Czy prócz szubienic stosowano gilotyny? Kim byli „polscy jakobini”? Jak na wieszanie w Warszawie zareagował Tadeusz Kościuszko?

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spacer z przewodnikiem po XVIII-wiecznej Warszawie. Będziemy spacerować śladami miejsc i ludzi opisanych w książce Wieszanie Jarosława Marka Rymkiewicza. Książka została napisana – jak pisze autor w przedmowie – „dla miłośników historii ojczystej”. I właśnie miłośnikom historii oraz stolicy szczególnie polecamy to wydarzenie.

Jerzy Ziemacki – doktor filozofii, absolwent dwóch wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Publikował reportaże i wywiady m.in. we „Wprost”, „Przekroju”, „National Geographic” i „Rzeczpospolitej”. Fascynuje się architekturą, historią filozofii i dziejami Polski. W mediach społecznościowych współtworzy popularne profile kwartalnika Kronos i Fundacji Evviva L’arte. Jest także autorem strony „Jarosław Marek Rymkiewicz” na Facebooku. Szczęśliwy właściciel trzech kotów. Mieszka na Saskiej Kępie.

Miejsce zbiórki: Rynek Starego Miasta 20, przed Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Czas trwania: 2 godziny

Trasa: Rynek Starego Miasta, Miodowa, Senatorska, Park Krasińskich.

W niedzielę Muzeum jest czynne w godz. 11 18.
Bilety wstępu na wystawę: normalny – 12 zł; ulgowy – 6 zł

Udział w spacerze jest bezpłatny!

ZAPRASZAMY!

Wystawa jest częścią I edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego „Dziady, upiory, przodkowie”, który rozpoczął się 2 listopada br. To interdyscyplinarne wydarzenie inspirowane motywami twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza, w ramach którego odbędą się liczne debaty, koncerty, przedstawienia, spotkania z pisarzami, warsztaty i przedstawienia teatralne.  

Więcej informacji: www.festiwalrymkiewiczowski.pl

_______________

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Evviva L’arte, współorganizatorem Instytut Książki. Partnerzy: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Okręg Warszawski ZPAP, Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego, Fundacja PZU, Instytut Literatury.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram