Przejdź do treści

Słowacki w Libanie. Weekend zamknięcia wystawy!

Obraz Wlastimila Hofmana przedstawia Eloe nad zwłokami Anhellego

17 – 18 września (sobota – niedziela) 2022 r. zapraszamy na Weekend zamknięcia wystawy „Słowacki w Libanie”.

PROGRAM

17.09 (sobota) godz. 13:00 – oprowadzanie kuratorskie

O wystawie opowiedzą kuratorzy: Agnieszka Papieska i Jan Owczarek

18.09 (niedziela) godz. 13:00 – oprowadzanie kuratorskie

O wystawie opowiedzą kuratorzy: Agnieszka Papieska i Jan Owczarek

godz. 18:00 – „O wyobraźni anhellicznej”  – spotkanie z dr Mileną Chilińską, autorką książki „Topografia wyobraźni anhellicznej” oraz Barbarą Nałęcz-Nieniewską, autorką filmu „Anhelli”. Spotkaniu towarzyszy pokaz filmu „Anhelli”. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Papieska

W tych dniach wstęp na wystawę „Słowacki w Libanie” jest bezpłatny.

Wystawa czynna w sobotę i w niedzielę w godzinach 11:00 – 18:00.

 Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa


SŁOWACKI W LIBANIE

Rozpoczęta w stanie kryzysu egzystencjalnego podróż Juliusza Słowackiego na Bliski Wschód stanowi mało znany fakt w biografii poety. Jednak to właśnie wyprawa do Libanu odmieniła go jako człowieka i artystę. Wystawa „Słowacki w Libanie” opowiada historię wewnętrznej podróży i przemiany duchowej Juliusza Słowackiego, w tle której powstał poemat „Anhelli”.

Słowacki wyruszył w drogę w sierpniu 1836 roku z Neapolu. Jego trasa obejmowała Grecję, Egipt, Palestynę i Syrię. Do Libanu dotarł konno, obejrzał ruiny Baalbeku i dotarł do Bejrutu. Podczas podróży pisał i rysował. Szkice, obok rękopisów, zapełniły stronice dwóch notatników: „Album rysunkowego z podróży na Wschód” oraz „Raptularza wschodniego” – uważanego do niedawna za zaginiony – który stanowi rodzaj przewodnika po wystawie.

W lutym 1837 roku Słowacki przybył do klasztoru św. Antoniego w Ghazir (zwanego Betcheszban), gdzie wśród mnichów spędził kilka tygodni. To tam naszkicował pierwszą wersję poematu „Anhelli”, a z zasłyszanych z ust zakonników legend stworzył jedną z postaci utworu – anioła Eloe. W Ghazir powstały także rysunki i akwarele przedstawiające klasztor i okolice, które prezentujemy na wystawie.

W czerwcu 1837 roku podróż Słowackiego dobiegła końca. Rok później w Paryżu ukazał się „Anhelli”. Poemat inspirował wielu wybitnych artystów, w tym malarzy: Jacka Malczewskiego, Witolda Pruszkowskiego, Wlastimila Hofmana, których dzieła prezentujemy w ostatniej części wystawy.

Podróż na Bliski Wschód i pobyt w klasztorze Betcheszban – gdzie w jednej z cel mieści się dziś poświęcona Słowackiemu ekspozycja stała, zrealizowana przez Muzeum Literatury – okazały się czasem medytacji i duchowej transformacji. Ich efektem był nie tylko „Anhelli”, ale także poematy „Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu” oraz „Król-Duch”, koronne dzieło Słowackiego.

Wystawa realizowana w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego. Projekt „Juliusz Słowacki w Libanie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram