Przejdź do treści

Słowa w spotkaniu | Warsztaty z Januszem Byszewskim

Czarno-biały plakat z napisem na środku: Słowa w spotkaniu. Warsztaty z Januszem Byszewskim. W tle inne, mniejsze napisy.

17 grudnia (niedziela) o godz. 16:00 zapraszamy na Słowa w spotkaniu | Warsztaty z Januszem Byszewskim

Słowo spełnia się w spotkaniu. Pełnią życia żyje dopiero pomiędzy Ja i Ja. Spotkanie i słowo to kategorie głównie filozoficzne i psychologiczne. Ale opisują też działania artystyczne. Przyjrzymy się funkcjonowaniu słowa w praktykach mail-artu i poszukiwaniach sztuki społecznej. Słowu, które sprzyja zatrzymaniu się, a nie mijaniu.

Będzie to aktywne spotkanie ze sztuką poczty, pocztówkami artystycznymi, książkami, które się robi a nie pisze, ze słowami w procesie terapii czy resocjalizacji. Czyli spotkanie ze słowem w działaniu.

Józef Tischner zaproponował pewną typologię: „Dialogiczna relacja z i n n y m daje się ująć według schematu mowy: mówić do i n n e g o, mówić z i n n y m, mówić dla i n n e g o. Każda z tych możliwości otwiera swoisty horyzont sensu dla możliwych obcowań z i n n y m.” Jego propozycja podsuwa tropy interpretacyjne praktyki artystycznej

◾️

Warsztaty towarzyszą wystawie „Myślnik. Słowo jako materia sztuki”.

Wystawa trwa do 31 grudnia 2023 roku.

🗣 Janusz Byszewski – niezależny twórca i projektant sytuacji twórczych, kurator kultury współczesnej. Realizuje działania społeczne, działania w przestrzeni publicznej oraz ze społecznościami lokalnymi. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie i na Uniwersytecie Warszawskim. Był współzałożycielem grupy pARTner (1983–1990) oraz założycielem i kuratorem Laboratorium Edukacji Twórczej przy CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (1989–2018), gdzie z Marią Parczewską stworzyli autorską metodę edukacyjną odnoszącą się do kreatywności. W latach 1996-2013 prowadził warsztaty z projektowania sytuacji twórczych w Instytucie Kultury Polskiej UW. Jest twórcą kilkudziesięciu projektów artystyczno-edukacyjnych w Polsce i za granicą, m.in. w Singapurze, Finlandii, Szwecji, Włoszech, Rosji, USA, a także autorem publikacji: „Tutaj jestem” (1994), „Inne muzeum” (1996) oraz wraz z Marią Parczewską współautorem książek: „Projektowanie sytuacji twórczych” (2005), „Dom, moje centrum świata” (2005), „Sztuka współczesna – instrukcja obsługi” (2007, 2009), „Muzeum jako rzeźba społeczna” (2012). Razem z Zygmuntem Kalinowskim stworzył założenia koncepcyjne do budowy Muzeum Dzieci. Mieszka i pracuje w Michałowicach k/Warszawy.

―――

Wstęp wolny.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram