Przejdź do treści

„Sen Jagny” | performans

Fotografia barwna. Młody mężczyzna rozebrany od pasa w górę, leżący na scenie. W dłoni przed sobą trzyma powieść "Chłopi".

25 sierpnia (niedziela) o godz. 16:00 zapraszamy na performans Kacpra Szaleckiego, „Sen Jagny”, odbywający się na wystawie „Zjawa. Niesamowity Reymont”

Performans Kacpra Szaleckiego doda do obecnych na wystawie postaci z książki „Wampir” Władysława Reymonta jego najbardziej znaną bohaterkę literacką – Jagnę. 

Jak opisuje artysta: „«Sen Jagny» to krótka, ale intensywna drzemka, która znosi chronologię, miesza wątki, książki i obrazy. Wizja, podczas której przypominam sobie, żeby kupić sukienkę na Vinted (dokładnie: H&MxVersace, kolekcja 2011). Potem nagle muszę coś zrobić. Natychmiast, a potem już nie chce mi się pracować. Jestem napalony i zmęczony. Jednocześnie. Scrolluję jeszcze raz przeglądane memy, ale we śnie wyglądają jakoś inaczej”.

„Sen Jagny” jest rozwinięciem solo, które Kacper Szalecki stworzył podczas kursu Choreografii Eksperymentalnej pod okiem Przemka Kamińskiego, Marysi Stokłosy i Marty Ziółek w oparciu o zdanie z „Chłopów”: „Jak kiedy uschnięta drzewina ożeni się z pierunem i buchnie w niebo płomieniami, że już giną, hucząc weselną pieśń zatraty, tak i oni przepadli w jakichś nienasyconych żarach”. 

Performans jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20; wstęp bezpłatny.

Kacper Szalecki (ur. 1996, Olsztyn) – artysta wizualny i performer. Zadebiutował w 2016 roku na Miesiącu Fotografii w Krakowie projektem “Olympia’s Diary”. Interesuje się polską tożsamością kulturową — jej symbolami i emocjami, jakie wywołują. Tworzy w oparciu o osobiste doświadczenia, pojedyncze fakty historyczne, plotki, kolor lub materialność danej rzeczy. Od roku 2015 większość jego prac rozwija imaginarium Potopii — różowo-żółtego państwa, które traktuje jako swoisty język do budowania kolejnych obiektów, performansów, filmów i instalacji.

———

Fot. Paweł Włodarski

Dziękujemy Akademickiemu Centrum Designu w Łodzi za udostępnienie przestrzeni do prób.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram