Romantykon IV. Konwent miłośników romantyzmu

14 września 2024 roku od godz. 10:00 zapraszamy do Muzeum Literatury na „Romantykon” – konwent miłośników epoki romantyzmu!

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Romantykonu” – konwentu miłośników romantyzmu!

Celem tej inicjatywy, której czwartą edycję mamy przyjemność organizować wraz z Anetą Korycińską (Baba od polskiego), Robertem Kowalskim (Paryskie Salony Romantyków) oraz Podcastem Religioznawczym, jest szerzenie wiedzy o czasach romantyzmu w przystępny dla młodych odbiorców kultury sposób.

W programie „Romantykonu” zaplanowano prelekcje, rozmowy i spotkania autorskie. W trakcie każdej edycji przyznawane są nagrody za najlepszy strój inspirowany epoką lub tematem konwentu. Na „Romantykonie” znajdzie się miejsce dla wystawców: wydawców książek o tematyce związanej z epoką romantyzmu, ilustratorek i ilustratorów, twórców gier. Zapewnimy dodatkowe atrakcje, takie jak slam o Mickiewiczu, koncert, pokaz filmu czy wspólną lekturę „Kordiana”

Po raz pierwszy „Romantykon” odbył się w 2021 roku w DOK Ursynów. W 2022 roku podczas organizacji drugiej edycji poświęconej „Balladom i romansom” (ponownie DOK Ursynów) konwent odwiedziło ponad 200 osób, a prawie 400 śledziło wydarzenie dzięki transmisji online.

Tegoroczna, czwarta edycja imprezy, będzie poświęcona Juliuszowi Słowackiemu i odbędzie się dokładnie w 200. rocznicę śmierci Augusta Bécu, ojczyma poety.

PROGRAM:

10:00 | Robert Kowalski – Polski Byron? O bajronizmie Słowackiego i jego bohaterów |

10:30 | Aneta Korycińska – Won do piekła! O diable i piekle u Słowackiego. |

11:00 | Marta Justyna Nowicka – Rozstania i powroty, czyli historia XIX-wiecznych burzliwych znajomości, przyjaźni i miłości Juliusza Słowackiego, podtytuł: You blocked me on Facebook and now you’re going to die 🙂|

11:30 | Agnieszka Zielińska – Śladami Juliusza Słowackiego po Europie |

12:00 | PRZERWA |

12:30 | Dorota Ponińska – Salomea. Różne oblicza matki poety |

13:00 | Milena Chilińska – Romantyczny wojażer i pielgrzym – wschodnia podróż Juliusza Słowackiego |

13:30 | Mikołaj Kołyszko – Jakie demony skrywa “Żmija”? |

14:00 | Agnieszka Suchy (Dziewanna) –Wiedźmin i wieszcz na szlaku. Inspiracje twórczością Juliusza Słowackiego w kreacjach bohaterów i bohaterek cyklu o Geralcie Andrzeja Sapkowskieo |

14:30 | PRZERWA OBIADOWA |

15:30 | Marcin Skaba – koncert “Mickiewicz In Love” |

16:00 | Mikołaj Kołyszko – spotkanie autorskie z Łukaszem Kozakiem, autorem “Upiora” |

17:00 | Justyna Bargielska – stand-up o Mickiewiczu  |

18:00 | Marta Justyna Nowicka – spotkanie z Olgą Warykowską i aktorami z „M. kontra S.” |

19:00 | Pokaz filmu „Nocne podgryzanie” Gabi Bania (12 minut) |

19:15 | rozstrzygnięcie konkursu cosplay |

19:20 | wspólne czytanie Kordiana|

Każda kawa za min. 30 zł to wstęp na konwent 14 września br. (na żywo/online).
BILETY: https://buycoffee.to/romantykonkonwent