Romantykon III. Konwent miłośników romantyzmu

4 listopada od godz. 10:00 zapraszamy do Muzeum Literatury na „Romantykon” – konwent miłośników epoki romantyzmu!

Celem tej inicjatywy, której trzecią edycję mamy przyjemność organizować z Anetą Korycińską (Baba od polskiego), Robertem Kowalskim (Paryskie Salony Romantyków) oraz Podcastem Religioznawczym, jest szerzenie wiedzy o czasach romantyzmu w przystępny dla młodych odbiorców kultury sposób.

W programie „Romantykonu” znajdzie się miejsce na prelekcje, debatę i spotkania autorskie. W trakcie każdej edycji przyznawane są nagrody za najlepszy strój inspirowany epoką lub tematem konwentu. Na „Romantykonie” znajdzie się miejsce dla wystawców: wydawców książek o tematyce związanej z epoką romantyzmu, ilustratorów i ilustratorki, twórców gier. Zapewnimy dodatkowe atrakcje, jak wspólne sesje gier paragrafowych i koncerty muzyków inspirujących się kulturą XIX wieku.

______________

Po raz pierwszy „Romantykon” odbył się w 2021 roku w DOK Ursynów. W 2022 roku podczas organizacji drugiej edycji poświęconej Balladom i romansom (ponownie DOK Ursynów) konwent odwiedziło ponad 200 osób, a prawie 400 śledziło wydarzenie dzięki transmisji online.

Tegoroczna, trzecia edycja imprezy, będzie poświęcona Dziadom Adama Mickiewicza z okazji 200. rocznicy procesu filomatów i przemiany Gustawa w Konrada w III części arcydramatu romantycznego.

Autorem grafiki wykorzystanej w materiałach promocyjnych „Romantykonu” jest Witalij Nesterczuk. Praca wykonana w tuszu pochodzi ze zbiorów Muzeum Literatury.

______________

PROGRAM:

10:00 | Marta Nowicka – Guślarz, Jack-o’-lantern i la Catrina, czyli Dziady a multi-kulti |

10:30 | Mikołaj Kołyszko – Biesiady ze zmarłymi na Litwie, Rusi Czarnej i na świecie |

11:00 | Milenia Chilińska – Dziady Juliusza Słowackiego |

11:30 | Dorota Ponińska – Prawdziwe losy bohaterów III części Dziadów |

12:00 | Jarosław Mikołajewski – autorska pogadanka o Mickiewiczu |

12:30 | Aneta Korycińska – Jak się tobą zaopiekuję, czyli o karmieniu i kąpaniu dusz oraz wyprawce dla umarlaka |

13:00 | Agnieszka Zielińska – Czy Andrzej Towiański mógł być Mężem 44? |

13:30 | Wiesław Rzońca – Zaduszki jako pretekst wielkiej metafizyki – Dziady |

14:00 | Robert Kowalski – Upiory i wampiry w literaturze romantycznej |

14:30 – 15:30 | PRZERWA OBIADOWA |

15:30 | Grzegorz Uzdański – spotkanie z autorem książki Wypiór |

16:30 | zwiedzanie wystawy Rymkiewicz. Encyklopedia |

17:00 | Nikodem Rozbicki i Aleksandra Piotrowska – spotkanie z aktorami z filmu Niepewność |

18:00 | Marcin Skaba – koncert |

18:15 | rozstrzygnięcie konkursu cosplay |

18:30 | wspólne czytanie Dziadów |

Każda kawa za min. 30 zł to wstęp na konwent 4 listopada br. (na żywo/online).
BILETY: https://buycoffee.to/romantykonkonwent

ZAPRASZAMY!