Program towarzyszący wystawie „Słowacki w Libanie”

napis Słowacki w Libanie na tle pastelu przedstawiającego przeg morza

Zapraszamy do Muzeum Literatury na wystawę „Słowacki w Libanie” oraz do uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących.

CZERWIEC 2022

10-12 czerwca WEEKEND OTWARCIA

10 czerwca (piątek), godz. 19:00 – wernisaż

11 czerwca (sobota), godz. 13:00 – oprowadzanie kuratorskie (Agnieszka Papieska, Jan Owczarek)

12 czerwca (sobota), godz. 13:00 – oprowadzenie kuratorskie (Agnieszka Papieska, Jan Owczarek, Anna Lebensztejn)

W ramach weekendu otwarcia wstęp na ekspozycję bezpłatny.

23 czerwca (czwartek), godz. 19:00 – WYKŁAD prof. Marii Kalinowskiej (Uniwersytet Warszawski)

Romantyczny ironista, wojażer i pielgrzym – Juliusz Słowacki i jego wielka podróż

25 czerwca (sobota), godz. 13:00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE (Agnieszka Papieska, Jan Owczarek)

30 czerwca (czwartek), godz. 19:00 – WYKŁAD dr. hab. prof. Henryka Głębockiego (Uniwersytet Jagielloński)

Wokół „Raptularza” Juliusza Słowackiego

LIPIEC 2022

7 lipca (czwartek), godz. 19:00 – SPOTKANIE z fotografem Piotrem Trybalskim – fotografem, dziennikarzem i autorem książek. Spotkanie w ramach cyklu „Śliczna podróż”. Prowadzenie Maria Wiśniewska.

Co nam mówią zdjęcia z podróży

9 lipca (sobota), godz. 13:00 OPROWADZANIE KURATORKSIE (Agnieszka Papieska)

21 lipca (czwartek), godz. 19:00 – SPOTKANIE z Ewą Plutą, autorką tekstów, dziennikarką i kulturoznawczynią oraz Tomaszem Stawiszyńskim, filozofem, autorem książek i prowadzącym podcast “Skądinąd”. Spotkanie w ramach cyklu „Śliczna podróż”. Prowadzenie Maria Wiśniewska.

Granice fizyczne. Granice mataforyczne

28 lipca (czwartek), godz. 19:00 – SPOTKANIE z Janem Mencwelem – założycielem Towarzystwa Krajoznawczego „Krajobraz”, członkiem zarządu Miasto Jest Nasze. Spotkanie w ramach cyklu „Śliczna podróż”. Prowadzenie Maria Wiśniewska.

Okolice. Jak podróżować lokalnie

SIERPIEŃ 2022

6 sierpnia (sobota), godz. 13:00 – OPROWADZANIE KURATORKSIE (Agnieszka Papieska

11 sierpnia (czwartek), godz. 19:00 – SPOTKANIE z Martą Eloy Cichocką – habilitowaną badaczką literatury, poetką, fotografką i tłumaczką. Spotkanie w ramach cyklu „Śliczna podróż”. Prowadzenie Maria Wiśniewska.

„Zwiedziłam siedemdziesiąt dwa miasta”. Słowo o podróżowaniu

WRZESIEŃ 2022

8 września (czwartek), godz. 19:00 – WYKŁAD prof. Urszuli Makowskiej (Uniwersytet Warszawski)

Plastyczna recepcja poematu „Anhelli”

10 września (sobota), godz. 13:00 – OPROWADZANIE PO WYSTAWIE prof. Urszuli Makowskiej

Rysunki z podróży na Bliski Wschód

15.09 (czwartek), godz. 19:00 – SPOTKANIE z Martą Nowicką autorką książki Słowacki. Wychodzenie z szafy

WEEKEND ZAMKNIĘCIA WYSTAWY

17.09 (sobota), godz. 13:00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE (Agnieszka Papieska, Jan Owczarek)

18.09 (niedziela), godz. 18:00 – SPOTKANIE z dr Mileną Chilińską oraz reżyserką Barbarą Nałęcz-Nieniewską

O wyobraźni „annhellicznej”

Więcej o wystawie „Słowacki w Libanie” TUTAJ

Lekcje muzealne:

1. Juliusz Słowacki w podróży

Opowieść biograficzna od Krzemieńca przez Odessę, Wilno, Warszawę i Europę Zachodnią, aż po wyprawę egzotyczną do Egiptu i Ziemi Świętej, ilustrowana przykładami utworów Juliusza Słowackiego.

Lekcja dla klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz dla szkół licealnych.

Czas 1 godz.

2. „Pomiędzy nami lata biały gołąb smutku”.  Romantyczna skala uczuć w twórczości Juliusza Słowackiego.

Warsztaty literacko-teatralne poświęcone twórczości Juliusza Słowackiego. Uczniowie poznają i zaprezentują wybrane fragmenty z bogatej twórczości Juliusza Słowackiego, które posłużą do naszkicowania bogatej skali przywoływanych emocji w twórczości romantyka. Od melancholii podróżnika opuszczającego dom rodzinny, tęsknoty za ukochaną matką poprzez nostalgiczne przywołania wspomnień piękna ziemi rodzinnej i poznawanych w egzotycznych podróżach krain, aż do mocnej ekspresji poglądów społecznych w Odpowiedzi na „Psalmy Przyszłości”.

Lekcja dla szkół licealnych

Czas 1,5 godz.

Grupa maksymalnie do 30 osób.

3. Romantyczni podróżnicy i turyści.

Podczas lekcji przyjrzymy się różnym okolicznościom i skutkom słynnej podróży na Wschód Juliusza Słowackiego i jego intrygujących towarzyszy.

Lekcja dla klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz dla szkół licealnych.

Czas 1 godz.

Zapisy: pod numerem tel. 22 831 76 91 oraz mailowo: naukowo-oswiatowy@muzeumliteratury.pl

Możliwość zorganizowania spotkania dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz innych zainteresowanych grup.