Strona główna » Aktualności » Program towarzyszący wystawie „Słowacki w Libanie”

Program towarzyszący wystawie „Słowacki w Libanie”

napis Słowacki w Libanie na tle pastelu przedstawiającego przeg morza

Zapraszamy do Muzeum Literatury na wystawę „Słowacki w Libanie” oraz do uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących.

CZERWIEC 2022

10-12 czerwca WEEKEND OTWARCIA

10 czerwca (piątek), godz. 19:00 – wernisaż

11 czerwca (sobota), godz. 13:00 – oprowadzanie kuratorskie (Agnieszka Papieska, Jan Owczarek)

12 czerwca (sobota), godz. 13:00 – oprowadzenie kuratorskie (Agnieszka Papieska, Jan Owczarek, Anna Lebensztejn)

W ramach weekendu otwarcia wstęp na ekspozycję bezpłatny.

23 czerwca (czwartek), godz. 19:00 – WYKŁAD prof. Marii Kalinowskiej (Uniwersytet Warszawski)

Romantyczny ironista, wojażer i pielgrzym – Juliusz Słowacki i jego wielka podróż

25 czerwca (sobota), godz. 13:00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE (Agnieszka Papieska, Jan Owczarek)

30 czerwca (czwartek), godz. 19:00 – WYKŁAD dr. hab. prof. Henryka Głębockiego (Uniwersytet Jagielloński)

Wokół „Raptularza” Juliusza Słowackiego

Więcej o wystawie „Słowacki w Libanie” TUTAJ

Lekcje muzealne:

1. Juliusz Słowacki w podróży

Opowieść biograficzna od Krzemieńca przez Odessę, Wilno, Warszawę i Europę Zachodnią, aż po wyprawę egzotyczną do Egiptu i Ziemi Świętej, ilustrowana przykładami utworów Juliusza Słowackiego.

Lekcja dla klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz dla szkół licealnych.

Czas 1 godz.

2. „Pomiędzy nami lata biały gołąb smutku”.  Romantyczna skala uczuć w twórczości Juliusza Słowackiego.

Warsztaty literacko-teatralne poświęcone twórczości Juliusza Słowackiego. Uczniowie poznają i zaprezentują wybrane fragmenty z bogatej twórczości Juliusza Słowackiego, które posłużą do naszkicowania bogatej skali przywoływanych emocji w twórczości romantyka. Od melancholii podróżnika opuszczającego dom rodzinny, tęsknoty za ukochaną matką poprzez nostalgiczne przywołania wspomnień piękna ziemi rodzinnej i poznawanych w egzotycznych podróżach krain, aż do mocnej ekspresji poglądów społecznych w Odpowiedzi na „Psalmy Przyszłości”.

Lekcja dla szkół licealnych

Czas 1,5 godz.

Grupa maksymalnie do 30 osób.

3. Romantyczni podróżnicy i turyści.

Podczas lekcji przyjrzymy się różnym okolicznościom i skutkom słynnej podróży na Wschód Juliusza Słowackiego i jego intrygujących towarzyszy.

Lekcja dla klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz dla szkół licealnych.

Czas 1 godz.

Zapisy: pod numerem tel. 22 831 76 91 oraz mailowo: naukowo-oswiatowy@muzeumliteratury.pl

Możliwość zorganizowania spotkania dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz innych zainteresowanych grup.