Premiera poetycka w Muzeum Literatury. Agnieszka Wolny-Hamkało

Zapraszamy na cykl wirtualnych spotkań „Premiera poetycka w Muzeum Literatury”. Będzie on okazją do rozmowy o najciekawszych książkach wydanych w 2021 roku – książkach, które z uwagi na swój konceptualny, eksperymentalny czy postawangardowy charakter dopraszają się uwagi. W Muzeum Literatury chcielibyśmy spotkać się z autorkami i autorami niedługo po wydaniu przez nich nowego tomu, aby zadać pytania o inspiracje, metody twórcze oraz ich własną filozofię pisania.

Drugim gościem będzie Agnieszka Wolny-Hamkało.

Spotkanie poprowadzi Natalia Malek.

Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka, autorka powieści, opowiadań i sztuk teatralnych. Opublikowała książki z wierszami – „Mocno poszukiwana” (1999), „Lonty” (2001), „Gospel” (2004), „Ani mi się śni” (2005), „Spamy miłosne” (2007), „nikon i leica” (2010), „Borderline” (2013), „Występy gościnne” (2014), „Panama smile” (2017), „Zerwane rozmowy. 105 wierszy na różne okazje” – w wyborze Jakuba Skurtysa (2020)”, ostatnio – „Raster Lichtensteina” (2021). W 2021 ukazał się art-book z jej wierszami „Storczyki Hectora Guimarda”. Opublikowała także powieści: „Zaćmienie” (2013), „41 utonięć” (2015), „Moja córka komunistka” (2018) i mikropowieść „Lato Adeli” (2019). Wydała tom szkiców „Inicjał z offu” (2013) i poemat „Nikt nas nie upomni” (2016). Jest autorką sztuk teatralnych – m.in. „Dzień dobry wszyscy umrzemy”, „Leśni. Apokryf”, „Wyzwolenie: królowe”, „Kronika polska. Opera lalkowa”, „Bronte: non fiction”, „Susan Sontag. Dwie lub trzy rzeczy, które o niej wiem”, czy „Alicja”, wystawianych m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Muzycznym Capitol i Instytucie Grotowskiego (w ramach festiwalu MFO). „Dzień dobry wszyscy umrzemy” zekranizowano w cyklu Teatroteka w reżyserii Joanny Kaczmarek. Autorka czterech książek dla dzieci, redaktorka pięciu antologii opowiadań i antologii „Sąsiadki. 10 poetek czeskich”. Felietonistka „Przeglądu”. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Nagrody Polskiej Sekcji IBBY (otrzymała wyróżnienie IBBY za książkę „Nikt nas nie upomni”). Laureatka nagrody IBBY za „Lato Adeli” (książka roku 2019). Laureatka nagrody Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Współzałożycielka i redaktorka naczelna (wraz z Kamilem Kawalcem) poetycko-społecznego pisma „Zakład”. Stypendystka Literarisches Colloquium Berlin. Kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Absolwentka kulturoznawstwa. Doktorantka IBL PAN. Naukowo zajmuje się kampem w nowej poezji polskiej. Mieszka we Wrocławiu.

Natalia Malek – poetka, kuratorka wydarzeń literackich, tłumaczka. Absolwentka Instytutu Anglistyki UW. Autorka czterech książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” (2014), „Kord” (2017) i „Karapaks” (2020). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021 za książkę pt. „Karapaks” oraz Nagrody im. Adama Włodka 2017 za projekt książki pt. „Kord”. Nominowana także do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Członkini grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój, kuratorka Spoken Word Festival Warsaw, w 2022 roku pokieruje też projektem Wiersze w mieście. Mieszka w Warszawie.

Fot. Jacek Świątek