Premiera poetycka. Muriel Rukeyser | Marta Koronkiewicz

26.10.2024 (sobota) o godz. 17.00 zapraszamy do Muzeum Literatury na stacjonarne i transmitowane online spotkanie z cyklu „Premiera poetycka”.

Jest ono okazją do rozmowy o książkach, które z uwagi na swój konceptualny, eksperymentalny czy postawangardowy charakter wymagają większej uwagi. W Muzeum Literatury spotykamy się z autorkami i autorami niedługo po wydaniu przez nich nowego tomu, aby zadać pytania o inspiracje, metody twórcze oraz filozofię pisania.

W październiku rozmawiamy z Martą Koronkiewicz, krytyczką literacką oraz tłumaczką, której przekład
U.S. 1 Muriel Rukeyser został niedawno uhonorowany Nagrodą „Literatury na Świecie”.

Spotkanie prowadzi Natalia Malek.

Marta Koronkiewicz (1989) – krytyczka literacka, doktor literaturoznawstwa, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Autorka książki I jest moc odległego życia w tej elegii. Uwagi o Andrzeju Sosnowskim (2019), współredagowała antologię młodej poezji Zebrało się śliny (2016). Laureatka Nagrody „Literatury na Świecie” (2024) za przekład tomu U. S. 1 Muriel Rukeyser.

Natalia Malek (1988) – poetka, kuratorka wydarzeń literackich, tłumaczka. Wydała pięć książek poetyckich: Pracowite popołudnia (2010), Szaber (2014), Kord (2017), Karapaks (2020) oraz ostatnio Obręcze (2022). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2021), Nagrody–Stypendium im. Albrechta Lemppa (2024) oraz Nagrody-Stypendium im. Adama Włodka (2017). Kuratorka m.in. międzynarodowego festiwalu Wiersze w mieście, uczy sztuki pisania w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW.