Przejdź do treści

Poznaj Rodzinę Człowieczą w Ambasadzie Luksemburga

Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie zaprasza na spotkanie poświęcone wyjątkowej  wystawie fotograficznej „The Family of Man” we wtorek 24 września 2024 o godzinie 18:00.

„The Family of Man” powstała w 1955 roku jako manifest na rzecz pokoju i równości po II wojnie światowej. Składa się z 503 zdjęć ukazujących różne wymiary ludzkiej aktywności i ludzkiego życia. Ich autorami są między innymi Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, Dorothea Lange oraz Robert Doisneau.

Wystawę zaprojektował Edward Steichen, urodzony w Luksemburgu fotograf, a zarazem kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku, kierujący tamtejszym Działem Fotografii.

„The Family of Man” szybko stała się międzynarodowym sukcesem. W latach 1955-1962 była wystawą podróżującą – prezentowano ją w blisko 150 miejscach na całym świecie, również w Polsce (1959–1960). Do dzisiaj obejrzało ją ponad 10 milionów widzów. Od 1994 roku wystawa znajduje się w ojczyźnie Steichena, na Zamku Clarvaux w Luksemburgu, zaś w 2003 roku została wpisana na Międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO.

O wystawie – fascynującym zjawisku artystycznym – opowie Dr Paul Lesch, kurator Steichen Collections.

Prezentacja oraz stojące za nią założenia ideowe inspirowały też kolejnych artystów i intelektualistów, między innymi Witolda Wirpszę, polskiego poetę, który poświęcił jej zbiór Komentarze do fotografii (1962).

O poetyckim dziedzictwie „Rodziny człowieczej” opowie Natalia Malek, poetka i tłumaczka kierująca Działem Fonicznym Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Spotkanie w języku angielskim (bez tłumaczenia). Liczba miejsc jest ograniczona. Uczestnictwo jest możliwe po potwierdzeniu rejestracji, wysłanej na adres email: confirmation.warsaw@mae.etat.lu

Foto.: © CNA/Romain Girtgen

Dr Paul Lesch od 2016 do 2023 był dyrektorem luksemburskiego Narodowego Centrum Audiowizualnego (Centre national de l’audiovisuel – CNA). Od września 2023, pełni funkcję kuratora zbiorów Edwarda Steichena w luksemburskim Ministerstwie Kultury. Jest autorem książek dotyczących kinematografii, reżyserem filmów dokumentalnych o osobistościach kultury luksemburskiej, a także kuratorem wystaw, min. o Alfredzie Hitchcocku. Jest członkiem Rady Zarządzającej Uniwersytetu Luksemburskiego a także Prezesem Rady Zarządzającej Fundacji Niezależności. Od 2001, jest szambelanem J.K.W. Wielkiego Księcia Henriego.

Natalia Malek jest poetką, kuratorką wydarzeń literackich i tłumaczką, w Muzeum Literatury w Warszawie kieruje Działem Fonicznym. Wydała pięć książek poetyckich. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2021) za tom Karapaks oraz Nagrody im. Adama Włodka (2017) za tom Kord; nominowana także do Nagrody Nike (2023), Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2018) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2021, 2023). Jest kuratorką kilku festiwali literackich, tłumaczką poezji (m.in. Louise Glück, Sandry Cisneros, Tyrone’a Williamsa) i wykładowczynią kreatywnego pisania (IPS UW). Obszarem jej zainteresowań artystycznych i badawczych są powiązania między literaturą a sztukami wizualnymi. 

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram