Pokaz prac Norwida ze zbiorów Muzeum Literatury w Pałacu w Chrzęsnem

24 września tego roku przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej uchwaliły rok 2021 Rokiem Poety, który szczególnie uroczyście obchodzony jest  na Mazowszu. Tu bowiem, w rodzinnym dworku w Laskowie-Głuchach, nieopodal Wyszkowa, urodził się autor Rzeczy o wolności słowa. Muzeum Literatury włączyło się w te obchody wystawą planszową przygotowaną we współpracy z Kancelarią Senatu RP, której inauguracja odbyła się 7 września. Zaś 24 września, w dniu urodzin Poety, odbył się jednodniowy pokaz norwidianów ze zbiorów Muzeum Literatury prezentujący m.in. rysunki i rękopisy korespondencji autora Promethidiona w zabytkowych wnętrzach Pałacu w Chrzęsnem, pełniącym funkcję Centrum Norwidowskiego na Mazowszu.  Towarzyszy mu zorganizowana tego dnia przez Fundację Museion Norwid konferencja naukowa.

Pokaz przygotowany przez kustosz Katarzynę Jakimiak, z udziałem prof. Andrzeja S. Kowalczyka i Amadeusza Szklarza-Habrowskiego.

Pantaleon Szyndler, Portret Cypriana Norwida, 1882