Przejdź do treści

Poeta wśród pielgrzymów, dyplomatów i szpiegów. Tajemnice podróży Juliusza Słowackiego na Wschód 1836–1837

rysunek ołówkiem: mężczyzna w stroju podróżnym siedzi na ziemi, w ręku trzyma notatnik lub szkicownik, w którym coś rysuje lub zapisuje

30 czerwca (czwartek) o godz. 19:00 zapraszamy do Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie na wykład dra hab. Henryka Głębockiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego pt.Poeta wśród pielgrzymów, dyplomatów i szpiegów. Tajemnice podróży Juliusza Słowackiego na Wschód 1836–1837”. Odkrywca Raptularza wschodniego Juliusza Słowackiego opowie o zagadkach tej podróży, jej tajemniczych uczestnikach i politycznych kontekstach.

Romantyczna podróż Słowackiego na Wschód z Włoch, przez Grecję, Egipt, Ziemię Świętą, Syrię i Liban to jeden z najbardziej tajemniczych epizodów życia poety. To także punkt zwrotny w jego twórczości, bo Słowacki wrócił z niej ze szkicami swych arcydzieł, takich jak Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu i pisanym w górach Libanu Anhellim, a doświadczenia z podróży zainspirowały wiele jego utworów aż po Króla-Ducha.

Wschód fascynował egzotyką i kusił dopiero odkrywanymi zabytkami starożytnych kultur, ale także przerażał krwawymi konfliktami, groźbą odnowienia wojny i powracającymi falami epidemii. To „jądro ciemności” w epoce zawieszonych na krótko konfliktów przemierzali wówczas nie tylko pielgrzymi, podróżnicy, pierwsi archeolodzy i szukający inspiracji literaci, ale także polityczni emisariusze, dyplomaci i szpiedzy. Wszyscy oni wkraczali na niebezpieczny teren rywalizacji mocarstw w tzw. kwestii wschodniej oraz „wielkiej gry” między Rosją a imperium brytyjskim na Wschodzie, gdzie, jak uważano, decydowały się losy ówczesnego świata. Unikalnym zapisem doświadczeń tej wyprawy jest raptularz podróżny poety, wydawało się, że ostatecznie utracony po 17 września 1939 roku. Jego odnalezienie po 70 latach w Rosyjskiej Bibliotece Państwowej w Moskwie i niedawne wydanie pozwala zyskać klucz do wschodniego doświadczenia poety.

Wykład towarzyszy wystawie „Słowacki w Libanie”.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram