Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza mają przyjemność poinformować o wynikach Konkursu literackiego na nową piosenkę o Warszawie, zorganizowanego z okazji jubileuszu dziewięćdziesiątych urodzin Ireny Santor.
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy ponad czterysta prac. Zróżnicowanie wiekowe uczestników potwierdziło ponadpokoleniowy charakter projektu. Zgłosili się do nas zarówno osiemnastolatkowie, jak i osoby po dziewięćdziesiątym roku życia. Najliczniejszą grupą byli dwudziesto- i trzydziestolatkowie.
Informacje o konkursie dotarły daleko poza granice Polski. Propozycje tekstów nadsyłali autorzy z Niemiec, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Australii, Hiszpanii, Holandii i ze Słowacji.
Najczęściej podejmowanym tematem prac było hasło „Warszawa bez kokieterii”. Syrenka, Wisła, miasto-Feniks i metro to symbole Warszawy, które równie często pojawiały się w nadsyłanych pracach. Wśród odniesień topograficznych nie zabrakło Starego Miasta, Saskiej Kępy czy Łazienek Królewskich.
Wiele tekstów odnosiło się bezpośrednio do biografii Artystki oraz jej przebojów. Szersza analiza prac konkursowych stanie się przedmiotem osobnego opracowania, którego realizacja jest planowana na nadchodzący rok.
6 listopada 2024 jury w składzie:
Włodzimierz Korcz (przewodniczący)
Artur Andrus
Igor Piotrowski (UW)
Amadeusz Szklarz-Habrowski (ML)
Elżbieta Wichrowska (UW)
zdecydowało się nominować troje autorów:
Joannę Homańczyk za tekst „Sonda warszawska”
Zbigniewa Kozulę za tekst „Sentymentalny siąpi deszczyk”
Maksymiliana Wieczorskiego za tekst „Tu”
Wśród wymienionych powyżej osób znajduje się zwycięzca/zwyciężczyni Konkursu. Wręczenie nagród odbędzie się podczas warszawskiego spotkania urodzinowego z Panią Ireną Santor w 2025 roku.
O dokładnym terminie i szczegółach uroczystości poinformujemy na stronach internetowych: https://cbkw.uw.edu.pl/ oraz https://muzeumliteratury.pl
fot. Agata Dziemian