Przejdź do treści

Piękna i zapaśnik. Historia Wandy Melcer i Teodora Sztekkera

Kobieta i mężczyzna w eleganckich strojach siedzą naprzeciw siebie pochyleni nad szachami. W tle widoczny kilim na ścianie i fragment obrazu

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza we wtorek, 20 czerwca o godz. 18.30  na spotkanie z Krzysztofem Szujeckim pt. Piękna i zapaśnik. Historia Wandy Melcer i Teodora Sztekkera.

Krzysztof Szujecki, autor wielu książek o sporcie, m.in. Życia sportowego w Drugiej Rzeczypospolitej, Sportsmenek czy Historii sportu w Polsce zaprezentuje sylwetki dwojga niezwykłych ludzi, obecnie coraz bardziej zapomnianych: pisarki Wandy Melcer oraz jej męża, zawodowego sportowca, Teodora Sztekkera. Obydwoje byli obdarzeni nietuzinkowym temperamentem. Ona walczyła piórem o zmianę obyczajów i faktyczne równouprawnienie kobiet, a on na zapaśniczych ringach całego świata rozsławiał dobre imię Polski i przypominał o jej niepodległym bycie. Wanda Melcer była w okresie międzywojennym jedną z najważniejszych polskich pisarek i intelektualistek, a także ikoną feminizmu i walki o pozycję społeczną kobiet. Przed prawie stu laty tworzyli bardzo popularne w warszawskich kręgach sportowych i kulturalnych małżeństwo, byli częstymi gośćmi wielu przyjęć i spotkań towarzyskich.

Celem Melcer było uzmysłowienie społeczeństwu, że niezbędna jest wielka reforma obyczajowa polegająca na współodpowiedzialności za innych, przemiana mentalności, edukacji i prawa. Z jej inicjatywy utworzono Towarzystwo Reformy Obyczajów; uczestniczyła w wielu akcjach społecznych na rzecz świadomego macierzyństwa.

Sztekker również wykazywał zainteresowania intelektualne. Jest autorem napisanych osobiście i opublikowanych drukiem przez renomowane wydawnictwo „Rój” wspomnień pt. W potrójnym nelsonie, a przed przyjazdem do Warszawy studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie w Kijowie.

Spotkanie ilustrowane multimedialnie.

Wstęp wolny.

Fot. Małżonkowie Wanda Melcer i Teodor Sztekker grający w szachy, 1930, NAC

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram