Przejdź do treści

Pan Tadeusz 1928. Jak zamienić trzynastozgłoskowiec eposu Mickiewicza na obraz filmu niemego?

Afisz filmowy z obrazem Wojciecha Kossaka: ludzie w historycznych strojach tańczą poloneza. Na pierwszym planie starszy mężczyzna w czerwonym żupanie przepasany pasem kontuszowym tańczy z młodą dziewczyną w niebieskiej marszczonej sukience i w wianku na głowie; po prawej młody żołnierz w ciemnym wyjściowym mundurze z szablą u boku. Poniżej napis „Pan Tadeusz” w girlandzie roślin.

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza we wtorek 21 listopada o godz. 18.30 na spotkanie z prof. Tadeuszem Cegielskim pt. Pan Tadeusz 1928. Jak zamienić trzynastozgłoskowiec eposu Mickiewicza na obraz filmu niemego?

Zadania tego podjęło się trzech doświadczonych filmowców: Andrzej Strug i Ferdynand  Goetel jako scenarzyści, oraz Ryszard Ordyński w roli reżysera. Punktem wyjścia ich dzieła, ale też pewnym jego obciążeniem, był cykl  60 ilustracji Michała Elwiro Andriollego do nowego, lwowskiego wydania „Pana Tadeusza” z 1882 roku. Dzieło wielkiego ilustratora polskiej i światowej literatury, z którego sam artysta nie był zadowolony, na pokolenia zaciążyło na masowej wyobraźni  Polaków. Ordyński myślał zrazu o stworzeniu ciągu żywych obrazów wzorowanych na Andriollim i połączonych fragmentami tekstu eposu. Zarówno zewnętrzne okoliczności powstania największej produkcji filmowej w historii II RP – dziesięciolecie odzyskania niepodległości – jak i zasady estetyki filmowej sprawiły, że filmowa ekranizacja z  1928 roku  (9  listopada miała miejsce premiera) jest czymś znacznie więcej niż ciągiem żywych obrazów. Wznosi się na poziom samoistnego dzieła sztuki.

Warszawa, 7 listopada 2023 r.                                                                

Tadeusz Cegielski

Podczas spotkania Profesor nie tylko odpowie na tytułowe pytanie ale również odniesie się do wybranych fragmentów filmu Pan Tadeusz, zrealizowanego z okazji 10. rocznicy odzyskania niepodległości; nie zabraknie również książkowej formy epopei Adama Mickiewicza z rysunkami Elwiro Andriollego.

Serdecznie zapraszamy do domu-mieszkania Pisarza!

aleja  Niepodległości 210 m. 10 wstęp wolny.

Afisz filmowy z 1928r. z obrazem Wojciecha Kossaka, Muzeum Andrzeja Struga
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram