Oprowadzanie autorskie i warsztaty cyrograficzne

Fotografia barwna. Zakapturzona postać w długiej czarnej szacie, stojąca na tle lasu z metalowym przedmiotem w dłoniach.

15 września (niedziela) o godz. 16 zapraszamy na oprowadzanie autorskie po wystawie „Zjawa. Niesamowity Reymont” oraz warsztaty cyrograficzne z Maciejem Cholewą.

W „Wampirze” spirytyzm, hinduizm, teozofia i satanistyczny kult przenikają się z wieczną mgłą, spowijającą Londyn przełomu XIX i XX wieku. Pod wpływem serii tajemniczych wydarzeń i oddziaływania mistycznych sił racjonalne podejście głównego bohatera, pisarza Zenona, stopniowo się załamuje. Ulega on nie tylko wątpliwościom charakterystycznym dla epoki, w której rozgrywa się akcja powieści, lecz także gorączkowej pogoni za uwodzicielską siłą, będącą źródłem jego nieszczęść.

Ponad sto lat po wydarzeniach opisanych w książce atmosfera naszych miast wydaje się mniej duszna. Deski Ouija, używane kiedyś w spirytystycznych seansach, zastąpiły rozświetlone ekrany smartfonów, a diabeł w zbiorowej wyobraźni częściej przybiera postać prawnika w modnie skrojonym garniturze niż demonicznego Bafometa ukazującego się w zatęchłym lochu. Ale czy nasze czasy naprawdę tak bardzo różnią się od schyłkowej epoki opisanej przez Reymonta? W jednej z rozmów ze swoim przyjacielem Joe, Zenon pyta:

— Czy wskrzeszamy czasy cyrografów i zaprzedawania się diabłom?

— Nie wskrzesza się tego, co nigdy nie umierało.

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie połączone z warsztatami graficznymi, podczas których każda osoba uczestnicząca będzie miał okazję stworzyć własną odbitkę cyrografu i zastanowić się nad spisaniem umowy z dowolną uwodzicielską siłą, która napędza dzisiejsze pragnienia.

Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20.

Wstęp wolny.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Zjawa. Niesamowity Reymont” eksponowanej w Muzeum Literatury do 29 września 2024 r.