Nowy Klub Czytelniczy: Orzeszkowa, Osiecka, Gretkowska

Muzeum Literatury i Nowy Klub Czytelniczy zapraszają na nowy cykl dyskusji literackich.

Zapraszamy wszystkie osoby czytające na cykl wydarzeń, który powstał na przecięciu dwóch warszawskich literackich inicjatyw – jednej dużej, z fascynującym dziedzictwem i materialną historią oraz drugiej – małej, młodej i operującej głównie na relacjach międzyludzkich.

Muzeum Literatury i Nowy Klub Czytelniczy zapraszają na październikowy cykl spotkań klubu czytelniczego 3 x 3, w ramach którego porozmawiamy o tekstach i życiorysach trzech polskich pisarek z trzech wieków: Elizy Orzeszkowej (XIX), Agnieszki Osieckiej (XX) i Manueli Gretkowskiej (XXI).Wszystkie trzy pisarki są bohaterkami wystawy „7×70. Materie literatury”, która potrwa w Muzeum Literatury do 30 października. Trzy pisarki, które za pomocą oryginalnego, ostrego spojrzenia opisują istotne aspekty życia kobiet – społeczne, intelektualne, cielesne i duchowe.

Pierwsze dwa spotkania poświęcimy krótszym tekstom i opowiadaniom, a spotkanie finałowe o Manueli Gretkowskiej dotyczyć będzie powieści – możecie zacząć już czytać!

Wszystkie spotkania są bezpłatne i odbywają się online na platformie Zoom. Zapraszamy wszystkie osoby niezależnie od zainteresowań czy literaturoznawczego wykształcenia. Spotkania prowadzą Anna Wysocka i Maciej Marcisz.

5 października (środa)
18:00 – Eliza Orzeszkowa
Zapraszamy na rozmowę o trzech opowiadaniach Elizy Orzeszkowej: „Panna Antonina, „Bracia” oraz „Czternasta część”.

12 października (środa)
18:00 – Agnieszka Osiecka
Zapraszamy na rozmowę o opowiadaniach Agnieszki Osieckiej z tomu „Biała bluzka. Najpiękniejsze opowiadania”. Oprócz tytułowej „Białej bluzki” porozmawiamy również o „Ćmie”, „Zabiłam ptaka w locie” oraz „Mimi Mahometance”.

26 października (środa)
18:00 – Manuela Gretkowska
Zapraszamy na rozmowę o kultowej powieści Manueli Gretkowskiej – „Kabarecie metafizycznym” oraz dyskusję na temat recepcji twórczości autorki. Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM.
Zapisy: edukacja@muzeumliteratury.pl

Anna Wysocka – czytelniczka i recenzentka. Od dziesięciu lat współprowadzi audycję i podcast literacki „Książki pod lupą” pod patronatem Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie. Wraz z Katarzyną Staszczyk prowadziła autorską audycję „Randka z kulturą” w Pop Radio. Recenzje publikowała m.in. w portalu Xiegarnia.pl. Jest pasjonatką dyskusyjnych klubów książki, a jeden z nich – Nowy Klub Czytelniczy organizuje od 2016 roku.

Maciej Marcisz – pisarz i wydawca. Jego pierwsza powieść, „Taśmy rodzinne” (2019), stała się jednym z najczęściej komentowanych debiutów ostatnich lat, druga – „Książka o przyjaźni” – ukazała się pod koniec zeszłego roku. Wraz z Anną Wysocką prowadzi Nowy Klub Czytelniczy. Od dekady pracuje w branży wydawniczej, od pięciu lat w Grupie Wydawniczej Foksal.

Anna Wysocka i Maciej Marcisz prowadzą Nowy Klub Czytelniczy od 2016 roku. Co dwa tygodnie organizują spotkania o literaturze, najczęściej o opowiadaniach. W ramach Nowego Klubu Czytelniczego odbyło się do tej pory ponad 100 spotkań o utworach najważniejszych pisarek i pisarzy XX i XXI wieku.

Wystawa „7×70. Materie literatury” – jubileusz 70-lecia istnienia Muzeum Literatury zachęca do przyjrzenia się jego kolekcji i zastanowienia nad wielością i różnorodnością utrwalonych w niej śladów literatury i przejawów życia literackiego. Punktem wyjścia dla wystawy jest siedem zagadnień – materii literatury: rękopisy, portrety (plastyczne i dźwiękowe), zbiory biblioteczne, przedmioty oraz dzieła sztuki. Ekspozycja ma żywy i zmienny charakter – część obiektów pokazywana jest jedynie czasowo. Do współpracy zaprosiliśmy publiczność oraz współczesnych twórców wizualnych.

Więcej o wystawie: https://tiny.pl/wtt4g