Noc Muzeów w siedzibie głównej i oddziałach

Program Nocy Muzeów w Muzeum Literatury i oddziałach, 13 maja 2023 r.

Muzeum Literatury Rynek Starego Miasta 20, 00-272 Warszawa

Program:

„Muzeum jakiego nie znacie”. Spacer po wybranych zakamarkach muzeum – miejsca, ludzie, historie. Godziny – 19:30, 21:00, 22:30, 23:30 grupy max. 15 os. | obowiązują zapisy

„Różewicz pisze listy”. Pokaz rękopisów – listów Tadeusza Różewicza ze zbiorów Muzeum, w tym nowych nabytków (listy do brata, Stanisława i blok listów do Jerzego Tchórzewskiego). W trakcie zwiedzania, autorka pokazu, Małgorzata Wichowska, chętnie odpowie na Państwa pytania.

„Homo Sacer”. Wystawa jest poświęcona ludziom nie objętym opieką społeczną ani prawną. Tym, którym w konsekwencji można zrobić wszystko, nawet zabić, w poczuciu pełnej bezkarności. Na ekspozycji zgromadzono dzieła plastyczne z prywatnej kolekcji autora wystawy Jarosława Mikołajewskiego. O godz. 22:00 – spotkanie kuratorskie z autorem wystawy

„Adam Mickiewicz 1798 – 1855”. Wystawa stała Muzeum Literatury

Muzeum Władysława Broniewskiego
ul. Dąbrowskiego 51, 02-561 Warszawa, Stary Mokotów

Program:

Broniewski – Bartoszek. Pierrot płacze Czytanie utworów poetyckich i spotkanie z artystką Zuzanną Bartoszek

• godz. 19:00 –pokaz obrazu artystki
  • godz. 20:00 – spotkanie z Zuzanną Bartoszek w Ogrodzie willi Broniewskiego. Artystka przeczyta wiersze Władysława Broniewskiego oraz swoje najnowsze, jeszcze niepublikowane poematy prozą
  • 21:30 odsłuch unikalnych archiwalnych nagrań Władysława Broniewskiego

Zuzanna Bartoszek, poetka i artystka, która w roku 2016 debiutowała tomikiem wierszy „Niebieski Dwór”, w majowy wieczór tegorocznej Nocy Muzeów przeczyta wybrane wiersze Władysława Broniewskiego a także swoje najnowsze, jeszcze niepublikowane poematy prozą. Czytanie poprzedzi pokaz prac a także rozmowa z artystką, w finale wieczoru zaplanowano odsłuch unikalnych nagrań archiwalnych Władysława Broniewskiego czytającego swoje wiersze.

Muzeum Andrzeja Struga Al. Niepodległości 210 m. 10, 00-608 Warszawa

Program:

Spacery tematyczne między przedwojenną Polną a Topolową. Podróże małe i duże Dąbrowskiej i Strugów.

Cztery spacery tematyczne z  kustoszami Oddziałów między Muzeum Andrzeja Struga a  Muzeum Marii Dąbrowskiej, z prelekcją Podróże małe i duże Dąbrowskiej i Strugów.

Zaczynamy od Muzeum Marii Dąbrowskiej, później razem idziemy do Muzeum Andrzeja Struga:

Zwiedzanie w grupach domów pisarzy, przygotowanych pokazów oraz udział w zabawach – literackich niespodziankach.

W Muzeum Andrzeja Struga zapraszamy na pokaz pt.  Walizka na czerwonym dywanie, którego bohaterami będą wybrane walizki i torby literatów oraz  pocztówki i listy Strugów z ich wyjazdów.

Muzeum Marii Dąbrowskiej ul. Progi 1 m. 13, 00-643 Warszawa

Program:

Cztery spacery tematyczne z  kustoszami Oddziałów między  Muzeum Marii Dąbrowskiej a Muzeum Andrzeja Struga, z prelekcją Podróże małe i duże Dąbrowskiej i Strugów.

W Muzeum Marii Dąbrowskiej zapraszamy na pokaz pt.  Osoba w podróży –  prace plastyczne Marii Dąbrowskiej związane z jej wyjazdami.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ul. W. Gombrowicza 1, 26-660 Jedlińsk

Noc Muzeów w Muzeum Gombrowicza odbywa się 12 maja (piątek).

Szczegółowy plan pod linkiem