Przejdź do treści

Noc Muzeów w „Gombrowiczu”

Czarnobiała fotografia, na bardzo jasnym tle w dużym zbliżeniu profil artystki]

Muzeum Witolda Gombrowicza jak co roku na Noc Muzeów zaprasza… o jedną noc wcześniej. W piątek 13-tego maja we Wsoli odbędzie się recital Barbary Wrońskiej – wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Wcześniej poetyckie spotkanie z Robertem Utkowskim. Wiersze z tomu „Inny stan skupienia” przeczyta Stanisław Biczysko.

We Wsoli licho nie śpi. Zwłaszcza w piątek, 13-tego. Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza wtedy na Noc Muzeów. Jak co roku odbędzie się ona we Wsoli dzień przed europejską datą. O godzinie 19.00 rozpocznie się spotkanie z Robertem Utkowskim poświęcone jego najnowszemu tomowi wierszy. Robert Utkowski, dziennikarz, poeta i literaturoznawca debiutował w 1997 roku. Publikował m.in. w „Brulionie”, „Kresach”, „Kartkach”, „Frazie”, „Fabulariach”. Opublikował kilka książek poetyckich. Najnowsza, „Inny stan skupienia” ukazała się kilka miesięcy temu. Wiersze z tego tomu przeczyta Stanisław Biczysko, aktor teatralny i filmowy. Stanisław Biczysko debiutował u Krystiana Lupy, szerszej publiczności znany jest z ról m.in. w filmach „Miasto 44”, „Listy do M. 2” czy „U Pana Boga w ogródku”. Radomianie zaś powinni pamiętać go z kreacji w Teatrze Powszechnym, w którym występował przez kilka lat. Grał m.in. w spektaklu „Tancerz mecenasa Kraykowskiego” wg. opowiadania W. Gombrowicza.

O godzinie 20.00 swój recital rozpocznie Barbara Wrońska – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka. Przez wiele lat współtworzyła zespół Pustki. Wraz z siostrą tworzyła także duet Ballady i Romanse. Utwory tego duetu pojawiły się w nagradzanym filmie „Córki dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Barbara Wrońska od kilku lat rozwija swoją solową karierę. Przez wielu krytyków uważana jest za jedną z lepszych polskich autorek tekstów. Jej pierwszy album, płyta „Dom z ognia” (wyd. 2018 r.) był nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Album Roku Pop Alternatywny, zaś Barbara Wrońska była nominowana w kategorii Kompozytor Roku (Muzyka Rozrywkowa). W komentarzach pod teledyskami do jej utworów można przeczytać często zdania typu „Świetny głos, świetna muzyka. BRAWO!”, „przepiękna muzyka i wokal wspaniały!!!” czy „Słucham w kółko i nie mogę przestać. Rewelacja!”. W kompozycjach Barbary Wrońskiej czuć tęsknotę za polską piosenką z lat 60, przewrotnie połączoną z nowoczesnymi brzmieniami. We Wsoli wokalistce będą towarzyszyli Tomasz Kasiukiewicz (instrumenty klawiszowe) oraz Piotr Zalewski (bas).

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Muzeum zapewnia dojazd z Radomia do Wsoli – bezpłatny autobus odjedzie z przystanku Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowych, kierunek Michałów) o godz. 18.20. Powrót po wydarzeniu, ok. godz. 21.00.

Stałą ekspozycję Muzeum Witolda Gombrowicza oraz wystawę czasową prezentującą „Gombrowiczowskie” plakaty autorstwa najlepszych światowych plakacistów można będzie oglądać tego wieczora do godz. 22.00.

Fot. Zosia Zija i Jacek Pióro

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Muzeum zapewnia dojazd z Radomia do Wsoli – bezpłatny autobus odjedzie z przystanku Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowych, kierunek Michałów) o godz. 18.20. Powrót po wydarzeniu, ok. godz. 21.00. Stałą ekspozycję Muzeum Witolda Gombrowicza oraz wystawę czasową prezentującą „Gombrowiczowskie” plakaty autorstwa najlepszych światowych plakacistów można będzie oglądać tego wieczora do godz. 22.00.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram