Narodowe Czytanie w Muzeum Literatury

Skan karty z zielnika, wysuszone, złociste pnącza, ułożone na niebieskim papierze.

9 września (sobota) o 12:00 zapraszamy do wspólnego czytania Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej w Muzeum Literatury.

Instytucja przyłącza się do akcji tegorocznego Narodowego Czytania. Lekturę zainicjuje młodzież, skupiona w Ognisku Teatralnym „U Machulskich”, czytająca pod opieką artystyczną aktorki, Anny Kozłowskiej. Następnie każdy z obecnych na wydarzeniu będzie mógł osobiście odczytać krótki fragment powieści. Nad Niemnem to jedna z najważniejszych pozytywistycznych powieści. Autorka podjęła w niej tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest właśnie w 2023 roku.

Tego dnia zaprezentujemy także zielnik Elizy Orzeszkowej, należący do zbiorów Muzeum Literatury. Chociaż wszystkim znane są opisy przyrody, skrupulatnie konstruowane przez pisarkę w Nad Niemnem, to nie każdy wie, że autorka fascynowała się botaniką ludową i etnofarmacją. Przez lata tworzyła zielniki oraz albumy florystyczne o dużej wartości naukowej i artystycznej.

Goście Muzeum Literatury, którzy 9 września przyniosą swój egzemplarz „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, otrzymają pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania 2023

Spotkanie odbędzie się w Czytelni Muzeum Literatury (Rynek Starego Miasta 20).

―――

Ognisko Teatralne „U Machulskich” działa od 2002 r. jako kontynuacja legendarnego Ogniska założonego przez Halinę i Jana Machulskich przy Teatrze Ochoty w Warszawie (1970-1996). Po odejściu z Teatru Ochoty państwo Machulscy nie zakończyli swojej pasji. Wciąż zarażali teatrem kolejne pokolenia młodych ludzi w różnych ośrodkach. W 1999 roku założyli Szkołę Aktorską, a w 2002 roku reaktywowali Ognisko. Swoje pierwsze artystyczne kroki stawiali tu m.in. Katarzyna Figura, Edyta Jungowska, Ewa Konstancja Bułhak, Piotr Adamczyk, Katarzyna Cichopek, Agnieszka Dygant, Agnieszka Grochowska i wielu innych aktorów, a z najmłodszych Zofia Wichłacz i Józef Pawłowski.