Przejdź do treści

Nad Wisłą, nad Niemnem. Warszawa Elizy Orzeszkowej

zdjęcie: na jasno brązowym aksamitnym suknie ułożona kompozycja kwiatowa autorstwa Elizy Orzeszkowej

Zapraszamy na spacer po Warszawie śladami Elizy Orzeszkowej!

21 sierpnia (niedziela), godz. 12:00

Spotykamy się pod kościołem św. Kazimierza Królewicza u sakramentek na Rynku Nowego Miasta 2, Warszawa

Eliza Orzeszkowa żyła i kształciła się w Warszawie. Kilka lat spędziła na pensji sakramentek przy Rynku Nowego Miasta. To doświadczenie znalazło odbicie w losach bohaterek jej późniejszych powieści, które w warszawskich scenografiach mierzyły się z samotnym macierzyństwem i utrzymywaniem rodziny.

Co wyniosła z pobytu w Warszawie Eliza Orzeszkowa i jak bardzo ten czas wpłynął na jej poglądy i podejście do wyzwań epoki? Co w Warszawie przykuło jej uwagę, dokąd chodziła i z kim się przyjaźniła?

Podążając śladami nastoletniej Orzeszkowej przyjrzymy się kondycji kobiet żyjących w XIX-wiecznej Warszawie, zwłaszcza tych które starały się być samodzielne. Spojrzymy na Elizę jako emancypantkę, społeczniczkę, twórczynię i kobietę wyznaczającą trendy.

Prowadzenie: Barbara Jędrzejczyk – przewodnicząca Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Zaangażowana w akcje związane z prawami pieszych, współorganizowała dwa marsze „Pieszej Masy Krytycznej” oraz Warszawski Festiwal Drzew Drzewarszawa. Licencjonowana przewodniczka po Warszawie. W ramach kampanii Rady Europy „Bez Nienawiści” w 2015 zainicjowała warszawską Noc Świątyń, której była koordynatorką w kolejnych latach wraz z Aleksandrą Żegotą. Uwielbia wędrówki po mieście i podróże pociągiem.

Spacer inauguruje program wydarzeń „Zielnik Miejski. Wokół albumów florystycznych Elizy Orzeszkowej” organizowany przez Muzeum Literatury oraz Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Pełen program TUTAJ.

Więcej o albumach florystycznych Elizy Orzeszkowej TUTAJ.

Zapraszamy!

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram