Przejdź do treści

„Myśmy szukali się od pierwszych dni stworzenia!”. Odczarowana miłość i zaczarowany feminizm | Dyskusja

11 lipca (czwartek) o godz. 19:00 zapraszamy na dyskusję „Myśmy szukali się od pierwszych dni stworzenia!”. Odczarowana miłość i zaczarowany feminizm, towarzyszącą wystawie Zjawa. Niesamowity Reymont.

W dyskusji udział wezmą: Agata Bielińska i Zofia Krawiec

Prowadzenie: Piotr Policht

Rynek Starego Miasta 20, wstęp wolny.

Wampir to nie tylko opowieść grozy, ale także pełnokrwista i skomplikowana historia miłosna. Motorem wprawiającym w ruch akcję powieści są relacje jej głównego bohatera z trzema kobietami. Uczuciowe rozdarcie Zenona wiąże się jednocześnie z rozterkami na temat jego własnej tożsamości.

Każda z potencjalnych historii miłosnych porusza inną strunę w psychice bohatera i związana jest z inną autonarracją o jego podmiotowości. Angielska narzeczona Betsy reprezentuje więc wizję burżuazyjnej mieszczańskiej stabilności i asymilacji w nowej ojczyźnie. Dawna polska miłość Ada, wraz z córką Wandzią, przypomina o zerwanej więzi z krajem i dawną karierą. Złowrogo tajemnicza Daisy wreszcie kusi wizją miłości przekraczającej społeczne konwenanse i potężnej jak „weselny wybuch słońc, topiących się w sobie w tajemniczej chwili zaślubin”, jak „stawanie się gwiazd w nieskończonościach”.

O miłości jako ryzyku i pozytywnej traumie oraz o próbach jej egzorcyzmowania przez feministyczne narracje, sięgające po figurę widźmy, rozmawiać będą filozofka Agata Bielińska oraz pisarka, krytyczka, kuratorka i artystka Zofia Krawiec.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram