Przejdź do treści

„Mitologia” Jana Parandowskiego i inne mitologie I Wernisaż i weekend otwarcia wystawy

WYSTAWA | 21 MARCA – 26 MAJA 2024

📌 wernisaż – czwartek 21.03.2024 | 18.00

Autorki i autorzy:

Antonio Canova, Salvador Dalí, Isadora Duncan, Johann Gottfried Abraham Frenzel, Konstanty Ildefons Gałczyński, Joanna Gębal, Zuzanna Ginczanka, Ernst Friedrich Grünewald, Zbigniew Herbert, Homer, Teresa Jakubowska, Jan Lechoń, Adam Mickiewicz, Jarosław Mikołajewski, Raphael Morghen, Janusz Pastwa, Igor Mitoraj, Jacek Poremba, Max Slevogt, Leopold Staff, Jan Marcin Szancer, Wojciech Weiss.

Kurator: Krzysztof Szujecki

🔸 oprowadzania kuratorskie
sobota 23.03.2024 | 14.00 | oprowadza Krzysztof Szujecki
niedziela 24.03.2024 | 14.00 | oprowadza Krzysztof Szujecki

niedziela 26.06.2024 | 14.00 | oprowadza Krzysztof Szujecki

w weekend otwarcia – wstęp za złotówkę

Wystawa „Mitologia” Jana Parandowskiego i inne mitologie zorganizowana została z okazji setnej rocznicy wydania tego słynnego dzieła, przypadającej na rok 2024.

Poprzez zgromadzone obrazy olejne, grafiki, fotografie, rzeźby, materiały filmowe oraz unikatowe wydania książek, w tym oczywiście pierwsze wydanie samej „Mitologii” Parandowskiego, wystawa wprowadza widzów w świat antycznych wyobrażeń o świecie. Narrację dopełniają cytaty z „Mitologii” oraz dzieł tych pisarzy, którzy na przestrzeni wieków inspirowali się sztuką klasyczną, starożytnością oraz opowieściami pochodzącymi z tego okresu.

Układ wystawy odzwierciedla niejednorodny, synkretyczny charakter samej mitologii. Dzięki różnorodności gatunkowej pokazywanych obiektów mamy nadzieję prześledzić rozmaite sposoby oddziaływania mitologii na współczesnego odbiorcę.

Niebagatelny wpływ na żywotność mitów i mitologii w popularnej wyobraźni ma fakt, że od czasów przedwojennych do dziś „Mitologia” Jana Parandowskiego znajduje się w programie lektur szkolnych.

Integralną częścią wystawy jest przestrzeń dla dzieci, gdzie postaci Odyseusza, Ariadny, Demeter, Ikara czy Prometeusza przybliżamy najmłodszym odbiorcom między innymi poprzez fragmenty książki „Godzina śródziemnomorska” Jarosława Mikołajewskiego z ilustracjami Joanny Gębal.

Wystawie towarzyszy program wydarzeń odnoszących się do kwestii współczesnej recepcji antyku oraz dziedzictwa Jana Parandowskiego.

Fot. Maciej Bociański

HISTORIE MITOLOGICZNE – LEKCJE I WARSZTATY MUZEALNE

Dzień na Olimpie
Zapraszamy do siedziby greckich bogów. Mieszkańców boskiej siedziby będziemy identyfikować (poznawać) na podstawie ich atrybutów. Następnie omówimy znaczenie gałązki oliwnej – symbolu pokoju i przebaczenia. Odczytamy fragmenty Mitologii nawiązujące do igrzysk olimpijskich rozgrywanych ku czci władcy Olimpu – Dzeusa. Omówimy dyscypliny sportowe wchodzące w skład igrzysk, pamiętając o naczelnej zasadzie, że ten kto przegrał rywalizację sportową, ale walczył do końca z własnymi słabościami – też jest zwycięzcą. Na lekcji omówione zostaną także sportowe zainteresowania Jana Parandowskiego i okoliczności powstania jego powieści Dysk Olimpijski.

Lekcja przeznaczona dla uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej.

Historie mitologiczne – o czym mówią dzieła sztuki?
Świat mitologii greckiej i rzymskiej, prezentowany jest na wystawie poprzez dzieła sztuki, w różnych technikach (obrazy olejne, grafiki, fotografie, rzeźby), które snują własne opowieści o wybranych wątkach mitologicznych i postaciach: Dzeus, Apollo, Diana, Helios, Ariadna, bohaterowie wojny trojańskiej Achilles, Hektor, Odyseusz. Opowieści o losach i przygodach wymienionych bohaterów, a także o wielu różnych wątkach, postaramy się odnaleźć i odczytać, oglądając wybrane dzieła sztuki prezentowane na wystawie. Naszą „nicią Ariadny” prowadzącą przez ten swoisty labirynt historii i znaczeń, będą cytaty literackie z dzieła Jana Parandowskiego i innych autorów cytowanych na wystawie.

Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i licealnych.

Teatr mitologiczny
Przedstawimy uczniom dwa fragmenty Mitologii Jana Parandowskiego związane z mitami założycielskimi greckich polis: Aten oraz Teb. Po zapoznaniu się z ich treścią następuje podział na dwie grupy i wyznaczenie ról, a uczniowie mają za zadanie stworzenie/napisanie krótkich dialogów na podstawie poznanych fragmentów. W drugiej części warsztatów „wystawiamy” oba mity na scenie. Warsztat ma charakter „zabawy” w teatr.

Warsztat teatralny dla dzieci z klas IV–VI szkół podstawowych.

zwiecznić chwilę…  – wokół wiersza Cypriana Norwida Posąg i obuwie

Fascynacja Grecją dawała o sobie znać w wielowymiarowej twórczości Cypriana Norwida. Ideał greckiej rzeźby znalazł swój wyraz w krótkim wierszu z tomiku Vade-mecum. Proponujemy wspólną lekturę tekstu Norwida potraktowanego jako utwór z podziałem na role, a następnie interpretacja wiersza i sytuacji dialogowej. Warsztaty będą miały charakter filozoficznego namysłu nad proponowanymi problemami i pytaniami. Ostatnim akordem będzie wspólne oglądanie rzeźb prezentowanych na wystawie „Mitologia” Jana Parandowskiego i inne mitologie.

Warsztaty przeznaczone dla uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych i klas licealnych.

WYKŁADY

Wystawie będą towarzyszyć wykłady specjalistów. Informacje o tematach i terminach będą zamieszczane na stronie Muzeum Literatury.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza jest finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram