Przejdź do treści

Literatura według… Zyty Rudzkiej

Zyta Rudzka będzie kolejnym gościem Muzeum Witolda Gombrowicza w ramach cyklu „Literatura według…”. Z pisarką będzie rozmawiała Justyna Sobolewska. Spotkanie odbędzie się we Wsoli w niedzielę, 16 kwietnia. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Gospodynią tegorocznej edycji cyklu jest Justyna Sobolewska, krytyczka, dziennikarka, pisarka, autorka biografii Kornela Filipowicza, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, członkini kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Do udziału w spotkaniach pani Justyna zaprosiła trójkę autorów.

W marcu gośćmi muzeum byli Marcin Wicha i Piotr Sommer. 16 kwietnia o swoim spojrzeniu na literaturę i o swojej literaturze opowie Zyta Rudzka, pisarka, autorka dramatów i scenarzystka. Za swoją debiutancką powieść Białe klisze (1991) Zyta Rudzka otrzymała Nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz Nagrodę im. Stanisława Piętaka. W 2019 roku za książkę Krótka wymiana ognia otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia. Ta powieść była również w finale Nagrody Literackiej Nike i nominowano ją do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Krótka wymiana ognia została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych polskich powieści dekady przez Tygodnik Polityka. Zyta Rudzka jest także autorką sztuk teatralnych wyróżnionych m.in. Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną (2011) oraz Gold Remi na Worldfest Independent Film Festival w Huston (2016). W 2021 otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy oraz Nagrodę Literacką dla Autorki „Gryfia” za powieść Tkanki miękkie. W 2022 roku wydała powieść Ten się śmieje, kto ma zęby.

Jak pisał Maciej Jakubowiak w „Dwutygodniku”: „Pisarkę interesują światy odmienne, powykręcane, niemieszczące się w gładkich narracjach. Nie tworzy więc postaci, które dowodziłyby tego, co jest do dowiedzenia. Pozwala za to swoim bohaterom rozrastać się bez skrępowania na wszystkie strony, jak nieprzycinanym krzewom, których raczej nie znajdzie się w ogrodniczym, i dopiero po drodze sprawdza, jak im jest w tych kształtach – a właściwie pozostawia to zadanie czytelniczkom”.

Rozmowa Justyny Sobolewskiej z Zytą Rudzką odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 16 kwietnia. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjeżdża z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.20. Powrót po spotkaniu tym samym autobusem.

Fot. Kuba Celej

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram