25 czerwca 2025 r. o godz. 11:00 miał miejsce czwarty wykład prezentowany w ramach Literackiej Akademii Seniora. Było nim wystąpienie kustosz Muzeum Literatury Katarzyny Jakimiak poświęcone poetce w jej Roku Jubileuszowym pt. „Różowa Magia Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej”
Senat Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rok 2025 Rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w 80 rocznicę jej śmierci. Pochodziła ze słynnej krakowskiej rodziny malarzy Kossaków: jej dziadem był Juliusz, a ojcem Wojciech, po których talent odziedziczył także brat Marii – Jerzy. Wychowywała się i uczyła w rodzinnym domu, w Kossakówce; miejscu spotkań pisarzy, artystów i malarzy, licznego grona przyjaciół i znajomych Kossaków, którego „opiekuńczym duchem” była Maria Kossakowa nazywana przez rodzinę Mamidłem. Swoją pisarską karierę rozpoczęła w 1922 r. wydaniem tomiku poezji zatytułowanym Niebieskie migdały. Z uwagi na charakter jej poezji i rozległe towarzyskie kontakty zaliczano ją do grona pisarzy grupy „Skamander”. Była też autorką sztuk teatralnych, głównie komedii, z których pierwsza Szofer Archibald została wystawiona 17 października 1924 r. w Teatrze Małym w Warszawie, w reżyserii Karola Borowskiego. Baba-Dziwo, tragifarsa będąca satyrą na dyktaturę Adolfa Hitlera, wystawiona po raz pierwszy w 1938 r. w Teatrze im. J. Słowackiego, oprotestowana przez ambasadę Niemiec, warszawską premierę miała w pierwszych dniach września 1939 roku.
Pawlikowska-Jasnorzewska zmarła na emigracji – jako jedna z najbardziej fascynujących i rozpoznawalnych kobiet pisarek międzywojnia.