Przejdź do treści

Libańskim śladem Juliusza Słowackiego. Promocja katalogu „Słowacki w Libanie”

grafika: na białym tle okładka książki "Słowacki w Libanie". Książka w płóciennej, oliwkowej oprawie, przy górnej krawędzi napis: "Słowacki w Libanie/in Lebanon", w centrum wklejka przedstawiająca akwarelowy pejzaż Ghazir pod Bejrutem autorstwa Juliusza Słowackiego

Z prof. Marią Kalinowską, dr Marcinem Leszczyńskim i prof. Henrykiem Głębockim porozmawiamy o Juliuszu Słowackim w kontekście romantycznej literatury europejskiej – i z perspektywy współczesności, o astronomii i o dyplomacji, o podróży poety do Libanu i otwarciu stałej wystawy w klasztorze maronitów pod Bejrutem, gdzie poeta pisał Anhellego – i gdzie katalog Słowacki in Lebanon miał w listopadzie swoją światową premierę.

14 grudnia (środa), godz. 18:30
Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

Rozmowę poprowadzi Agnieszka Papieska (kuratorka wystawy „Słowacki w Libanie”)


prof. Maria Kalinowska (Artes Liberales UW) – badaczka literatury polskiej okresu romantyzmu. Autorka książek o literaturze romantycznej: „Mowa i milczenie: romantyczne antynomie samotności” (1989), „Grecja romantyków. Studia nad obrazem Grecji w literaturze romantycznej” (1994), „Los. Miłość. Sacrum. Studia o dramacie romantycznym i jego dwudziestowiecznej recepcji” (2003). Redaktor i współredaktor kilku prac zbiorowych, m.in. poświęconych antykowi romantyków oraz Mieczysławowi Limanowskiemu.

dr Marcin Leszczyński (Instytut Literatury Polskiej UW) – badacz literatury polskiej i angielskiej okresu romantyzmu, tłumacz. Autor książki „Lutnia szalonego barda”. Metaliterackie aspekty poematów dygresyjnych Byrona i Słowackiego” (2014) oraz „Poemat dygresyjny Juliusza Słowackiego. Struktura, konteksty, recepcja” (red. M. Kalinowska. M. Leszczyński, 2011).

prof. Henryk Głębocki (Instytut Historii UJ) – badacz historii współczesnej Europy Środkowej i Wschodniej, odkrywca Raptularza Wschodniego Juliusza Słowackiego w Rosyjskiej Bibliotece Państwowej w Moskwie.


Wystawa czasowa w Warszawie (10.06-18.09.2022), wystawa stała w Ghazir w Libanie oraz wystawa w wersji online (w przygotowaniu) zostały zrealizowane w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego. Projekt „Juliusz Słowacki w Libanie” dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O wystawie „Słowacki w Libanie”

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram