Podróże romantyczne. W kibitce i na wielbłądzie.
Zapraszamy w podróż z największymi romantycznymi twórcami: z Adamem Mickiewiczem „przelecimy kibitką jako wiatr pustynię” niezmierzone przestrzenie zaśnieżonej Rosji, odbędziemy imaginacyjną podróż dyliżansem pocztowym przez Niemcy, Szwajcarię, Włochy i Francję. Z Juliuszem Słowackim przejedziemy konno i na osiołku przez wyspę Korfu, a na wielbłądzie po piaskach pustyni afrykańskiej. Z Cyprianem Norwidem zmierzymy się z gwałtowną burzą na Oceanie Atlantyckim zmierzając niestrudzenie do Ameryki Północnej na pokładzie żaglowca „Margaret Evans”. Udamy się parowcem z misją dyplomatyczną do Konstantynopola. Pieszo wyprawimy się w towarzystwie przyjaciół na podbój szczytów alpejskich i zdobędziemy po raz pierwszy wierzchołki Tatr. O zachodzie słońca odpoczniemy po podróżach podziwiając wspaniały widok „z Judahu skały” roztaczający się na Morze Czarne.
Lekcja dla klas VII–VIII szkół podstawowych i dla szkół średnich.
Czas trwania:1,5 h
Scenariusz i realizacja: Piotr Prasuła
Salony romantyczne
Najwięksi pisarze romantyczni bywali wyjątkowymi gośćmi w salonach literackich, muzycznych, arystokratycznych i kosmopolitycznych od Wilna i Warszawy przez Moskwę, Odessę i Petersburg do Berlina, Drezna, Rzymu, Paryża i Londynu. Podczas lekcji opowiemy o salonie jako miejscu koncertów muzycznych urządzanych przez wybitnych kompozytorów i wykonawców, improwizacji i agonów poetyckich, zabawy towarzyskiej i miłosnych uniesień uczestników salonowych sympozjonów, przyjacielskich dysput filozoficznych, rywalizacji pisarzy o różnych talentach oraz odmiennych gustach poetyckich.
Lekcja dla klas licealnych.
Czas trwania:1,5 h
Scenariusz i realizacja: Piotr Prasuła
„Drzewo wolności” Lorda Byrona
Lekcja przygotowana z okazji 200. rocznicy śmierci Jerzego Byrona. Prezentuje geniusz romantycznego Poety, wędrowca, kochanka, organizatora powstania zniewolonych Greków. Kanwą lekcji jest fascynująca biografia oraz jego największe dzieła: Wędrówki Child Harolda, Giaur, Don Juan, Manfred, Więzień Chillonu.
Lekcja dla klas licealnych.
Czas trwania:1,5 h
Scenariusz i realizacja: Piotr Prasuła