Przejdź do treści

Korespondentki zagraniczne międzywojnia – Maria i Helena w Berlinie. Spotkanie z prof. Agnieszką Cieślikową

Wycinek prasowy ze zdjęciem i nagłówkiem: „Bankiet prasy zagranicznej w Berlinie”. Za bankietowym stołem z kwiatami i kieliszkami stoi 12 osób, wśród nich jedna kobieta w ciemnej sukni, obok niej ksiądz w sutannie, pozostali mężczyźni są w eleganckich frakach, pod zdjęciem tekst artykułu.

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza we wtorek 24 października o godz. 18.30  na spotkanie z prof. Agnieszką Cieślikową pt. Korespondentki zagraniczne międzywojnia – Maria i Helena w Berlinie.

W dwudziestoleciu międzywojennym Berlin był tą europejską stolicą, w której przebywała największa chyba liczba korespondentów zagranicznych. W latach 30. XX wieku pracowali tam jako korespondenci m.in. tacy znani dziennikarze jak Hubert Renfro Knickerbocker, William L. Shirer, Edgar A. Mowrer, Louis P. Lochner. Spośród znanych w świecie dziennikarek kariery korespondentek zagranicznych zaczynały tam Dorothy Thompson, Sigrid Schulz i Stephane Roussel.

Z Berlina dla największych polskich dzienników wiadomości nadsyłały także polskie dziennikarki. Dwie z nich, Maria Męcińska i Helena Heinsdorf należały do grona najdłużej przebywających w Berlinie korespondentów. Kim były, jak pracowały i jak potoczyły się ich dziennikarskie losy?

Serdecznie zapraszamy na kolejne w tym roku spotkanie w Muzeum Andrzeja Struga z niezwykłymi kobietami w cyklu Kobiecy świat międzywojnia.

Spotkanie ilustrowane multimedialnie.

Fot. wycinek prasowy z „Górnoślązak” nr 126 z 1930r., Polona, domena publiczna

Wstęp wolny.                                                          

aleja Niepodległości 210 m. 10

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram