Kontrola oddechu dnia. O „Dzienniku wojennym” Józefa Czapskiego

„Czwartek [VI 1942]

[…] A co dla mnie życie i co dla mnie Polska – bez ludzi, których kocham więcej niż siebie, ludzi, jednostek konkretnych, a nie ludzi – przez duże „L” jako pojęcie abstrakcyjne – i życie, i Polska – bez nich dla mnie to obowiązek tylko – ciężki, bez światła.”

Józef Czapski o czytelniczych zaskoczeniach i nieznanych obliczach artysty, zmaganiach z polską tandetą i antysemityzmem, o polityce, pracy w armii Andersa, poszukiwaniu Boga, miłości utajonej, malarstwie, codziennym budowaniu siebie…

Spotkanie z Mikołajem Nowak-Rogozińskim redaktorem „Dziennika wojennego” Józefa Czapskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu, 29 listopada 2022 r.

„Dziennik wojenny Józefa Czapskiego” w cyklu Swoboda tajemna, spotkanie w Pawilonie Józefa Czapskiego (Muzeum Narodowe w Krakowie), 23 czerwca 2022 r.

Kontrola oddechu dnia. O „Dzienniku wojennym” Józefa Czapskiego, z Mikołajem Nowak-Rogozińskim rozmawia Paweł Bem, 21 czerwca 2022 r.

„Dziennik wojenny” Józefa Czapskiego ukazał się w maju 2022 roku nakładem Wydawnictwa Próby i Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską. Z rękopisów odczytał Janusz S. Nowak, opracował Mikołaj Nowak-Rogoziński.