Konopnicka w Warszawie I Spacery I Relacja

portret starszej kobiety w okularach. półprofil

Konopnicka przybywa z dziećmi do zrusyfikowanej, ale zmieniającej na wielkomiejskie oblicze, Warszawy. Życie pisarka ma niełatwe, lecz stara się je zmienić – prowadzi dom bez męża, pisze, poszerza krąg znajomych. Staje się znaną i czytaną poetką i publicystką, ale też wzbudza liczne kontrowersje. Podczas naszych spacerów opowiemy o losach jednej z najpopularniejszych polskich pisarek na tle XIX-wiecznej Warszawy, o nietuzinkowej kobiecie, która wybrała to miasto dążąc do spełnienia swoich marzeń.

Z okazji Dnia Kobiet Muzeum Literatury i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy (Oddział KORT) zapraszają na spacery poświęcone Marii Konopnickiej i Warszawie w czasie, gdy tu mieszkała. Proponujemy dwa terminy i dwie trasy:

1) „Maria Konopnicka i jej Warszawa. Początki.”
9.03.2024 oraz 10.03.2024 o g. 11.00 przed kościołem Sakramentek na Nowym Mieście,

2) „Maria Konopnicka i jej Warszawa. Doświadczenia.”
9.03.2023 oraz 10.03.2024 o g. 11.00 Pasaż Wiecha róg ul. H. Sienkiewicza.

W sobotę i niedzielę, 9. i 10. marca, w ramach cyklicznych spotkań z Marią Konopnicką z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, zorganizowaliśmy spacery po warszawskich śladach pisarki. Współorganizatorem projektu było Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Oddział Klub Organizatorów Ruchu Turystycznego. Naszymi przewodniczkami po dwóch trasach: Maria Konopnicka i jej Warszawa. Początki i Maria Konopnicka i jej Warszawa. Doświadczenia były panie: Marzena Baranowska, Anna Świątek, Kamila Gelert, Marlena Salwowska, Agnieszka Trepkowska. Dzięki ich barwnym opowieściom o życiu i twórczości jednej z najbardziej znanych i kontrowersyjnych XIX-wiecznych polskich pisarek wplecionym w architekturę i historię miasta, uczestnicy spacerów mogli nie tylko zapoznać się z mało znanymi elementami biografii Marii Konopnickiej, ale także osadzić je, podobnie jak miejsca i wypadki z jej literackich fabuł, w przestrzeni miasta, także już i tego nie istniejącego.

Wydarzenie zorganizowane w ramach Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Kobiety Pisarki /WWR/

Fot. KORT/Katarzyna Jakimiak