Przejdź do treści

Konkurs na monodram Gombrowiczowski

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ogłasza konkurs na monodram oparty na tekstach Witolda Gombrowicza. Partnerami muzeum są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski w Warszawie. Kuratorem konkursu jest Jacek Wakar, wybitny krytyk i znawca teatru.

W 2024 roku przypada 120 rocznica urodzin Witolda Gombrowicza, jednego z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku i najczęściej wystawianego na świecie polskiego dramaturga. Dlatego decyzją Senatu RP Witold Gombrowicz został jednym z patronów roku 2024, także Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza na Mazowszu.

Z tej okazji Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddział Muzeum Literatury w Warszawie, ogłasza Ogólnopolski Konkurs na Monodram Gombrowiczowski. Uczestnikami mogą być osoby pełnoletnie i niepełnoletnie, również bez dorobku artystycznego. Zgłaszać można przedstawienia nowe, z 2024 roku oraz monodramy zrealizowane w roku 2022 i 2023, oparte na dowolnym tekście W. Gombrowicza bądź na kompilacji tekstów tego autora.

Jak pisze Jacek Wakar: „[…] w Muzeum Gombrowicza we Wsoli wierzymy w Gombrowicza. Widzimy, że wciąż inspiruje artystów, prowokując ich do nowego odczytywania swych utworów. Być może jego obecność teatralnych repertuarach nie jest przesadnie intensywna, ale przecież z nich nie znika. Tyle że chcielibyśmy jeszcze czegoś. Pragniemy, by na spotkania z twórczością Witolda G. decydowali się nie tylko ludzie o ustalonym dorobku, co na zawodzie zęby zjedli i już prawie wszystko o nim wiedzą. Chcemy zaprosić do przygody z Gombrowiczem, podróży z nim gdzieś w nieznane tych wszystkich, którzy dotychczas o tym nie myśleli, a może zwyczajnie nie znajdowali w sobie wystarczającej śmiałości, bo to przecież Gombrowicz, nie żarty, wiadomo, nie każdy może… Otóż każdy może – przynajmniej spróbować”.

W. Gombrowicz. Buenos Aires, marzec 1963 r. foto Miguel Grinberg

I, jak dodaje kurator konkursu, „powoduje nami ciekawość. Zaproszenie do udziału w Konkursie kierujemy do Aktorek i Aktorów młodych, studentów szkół teatralnych różnego statusu, świeżo upieczonych absolwentów, a także tych, co stawiają pierwsze kroki w zawodzie. Zasady naboru określamy w regulaminie, ale nie stawiamy ostrych ograniczeń, bo zależy nam, aby formuła była jak najbardziej otwarta”.

Zgłoszenia można przesyłać na adres konkurs@muzeumgombrowicza.pl do 30 kwietnia. Zgłaszający muszą przesłać metryczkę spektaklu oraz link do zapisu audio-wideo monodramu. Finaliści konkursu zostaną wyłonieni w maju 2024 roku. Swoje przedstawienia  pokażą na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, w połowie czerwca. Pula nagród wynosi 20 000 złotych.

Regulamin oraz formularz zgłoszenia znaleźć można na stronie internetowej muzeum, www.muzeumgombrowicza.pl w zakładce „konkurs na monodram”. Tam także zamieszony został pełny tekst Jacka Wakara. 

Partnerami konkursu są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski w Warszawie.

Konkurs organizowany jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Regulamin konkursu

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram