Strona główna » Aktualności » KOMIKSOWA CYBERIADA PANA LEMA. MYŚLĄ I CZYNEM DO GWIAZD

KOMIKSOWA CYBERIADA PANA LEMA. MYŚLĄ I CZYNEM DO GWIAZD

plakat konkursu przedstawiający dwa roboty narysowan w konwencji komiksowej

Konkurs literacko – plastyczny dla dzieci i młodzieży z okazji Roku Stanisława Lema pod patronatem przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwika Rakowskiego.

Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic. Jedne planety mają być pustynne jak Sahara, inne lodowate jak biegun albo tropikalne jak dżungla brazylijska. Jesteśmy humanitarni i szlachetni, nie chcemy podbijać innych ras, chcemy tylko przekazać im nasze wartości i w zamian przejąć ich dziedzictwo. […]. Nie szukamy nikogo oprócz ludzi. Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. […].

Stanisław Lem, Solaris

Co przyniesie ludzkości rozszerzanie Ziemi do granic kosmosu? W jaki sposób to się odbędzie? Kogo lub Co ludzkość napotka w tej podróży? Czyje odbicie pojawi się w tym lustrze?  Jakie wynalazki, innowacje, języki i obyczaje pomogą ludziom odnaleźć się w wielkim, współczesnym świecie bez granic i zachować swą tożsamość na przyszłość?

Wykorzystując dowolne techniki plastyczne i/lub dowolne materiały recyclingowe stwórz komiks przedstawiający tę przygodę.

Poprzez organizację konkursu chcemy lepiej poznać twórczość Stanisława Lema i samego pisarza, który na wielu poziomach zaprojektował literacko świat, w którym obecnie żyjemy.

Naszym celem jest aktywizacja potencjału twórczego dzieci i młodzieży w oparciu o wartościowe pozycje lekturowe, a jednocześnie wskazanie, że współczesny komiks jest pełnowartościowym gatunkiem literackim.

ORGANIZATORZY: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 • TERMINY:
 • – termin nadsyłania zdjęć prac (dopuszczalne czytelne zdjęcia wykonane telefonem komórkowym)
 •   do 15 listopada 2021 na adres: zapisy@muzeumliteratury.pl z dopiskiem LEM
 • – obrady jury – koniec listopada 2021
  – rozstrzygnięcie konkursu 6 grudnia 2021

  UCZESTNICY: Konkurs o charakterze otwartym, skierowany do uczniów szkół podstawowych w wieku 9-14 lat (z podziałem na grupy: 9-12, 13-14 lat) oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych w wieku 15-18 lat województwa mazowieckiego

JURY: nadesłane prace będą oceniane przez specjalnie powołaną komisję:

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Jadwiga Zakrzewska

Osoby zaproszone przez Muzeum Literatury:

dr Iwona Kalenik
Małgorzata Kacprzak
Dominika Wirkowska
sekretarz konkursu Joanna Pogorzelska

KRYTERIA OCENY: pomysł, oryginalność wykonania, zachowanie spójności konkursowej formy.

Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie internetowej Muzeum Literatury.

NAGRODY:

 • W każdej kategorii wiekowej przyznane zostaną nagrody rzeczowy oraz wyróżnienia.
 • Każdy z uczestników otrzyma okolicznościowy dyplom.
 • Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Jerzy Ludwik Rakowski zastrzegł sobie możliwość przyznania własnej nagrody.
 • Przewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Mazowieckiego Jadwiga Zakrzewska zastrzegła sobie możliwość przyznania własnej nagrody.
do pobrania: REGULAMIN KONKURSU