Przejdź do treści

Ja, Witold Gombrowicz

Wystawa odwołuje się do biografii pisarza. Komentarzem są cytaty z Biografii Witolda Gombrowicza przygotowanej przez pisarza dla czasopisma L’Herne, a także fragmenty jego Dziennika, Testamentu i Wspomnień polskich. Towarzyszą im liczne fotografie oraz fragmenty filmu dokumentalnego Witold Gombrowicz 1904-1969 w reż. Andrzeja Wolskiego.

Na parterze można przysiąść w sali Ferdydurke, czyli dawnym pokoju pisarza, obecnie stylizowanym na kawiarnię. Ta przestrzeń zachęca do interpretacji głośnej powieści. Sala polska odzwierciedla pierwszy okres życia Gombrowicza, od narodzin do opuszczenia Polski w 1939 roku. Relacjonuje jego rozwój emocjonalny i intelektualny oraz kolejne dokonania pisarskie. Tłem narracji biograficznej jest historia rodów Kotkowskich i Gombrowiczów, opowieść o życiu ziemiańskim, kulturalnym i artystycznym II Rzeczpospolitej.

Prywatne przedmioty należące do pisarza, takie jak ulubione fajki, szachy, okulary, laska, maszyna do pisania, portfel, lekarstwa i inne rzeczy codziennego użytku można oglądać w hallu i na półpiętrze. Do najbardziej niezwykłych należą: walizka, z którą Gombrowicz opuścił Polskę w 1939 roku, plastikowe figurki z manufaktury współprowadzonej przez pisarza i zawieszone u sufitu fotele, które stały niegdyś w mieszkaniu autora Ferdydurke w Vence na Riwierze Francuskiej.

Na piętrze mieści się sala argentyńsko-europejska, nawiązująca do emigracyjnego fragmentu biografii Gombrowicza (1939-1969). Prezentuje teksty pisarza powstałe w Argentynie, Niemczech i Francji – od rękopisów i maszynopisów, przez pierwodruki, po przekłady; odsłania także życie prywatne pisarza na obczyźnie za sprawą listów, fotografii i dokumentów osobistych.  Obok,  w  sali  dydaktycznej,  warto  zobaczyć  cenne  pamiątki osobiste podarowane przez wdowę po pisarzu, Ritę Gombrowicz. Na ścianach wiszą Motywy z Vence – obrazy Kazimierza Głaza, malarza zaprzyjaźnionego z Gombrowiczem drugiej połowie lat 60. oraz gwasze jego autorstwa z cyklu O Witoldzie Gombrowiczu, kilka cytatów z prasy międzynarodowej (Vence, 1968).

Na prawo od sali emigracyjnej znajduje się CzyStelnia (czytelnia-łazienka), w której można sięgnąć po książki pisarza, stojące na półkach tuż obok wanny Gombrowiczów z willi Alexandrine i… nocnika. Ten ostatni, ozdobiony przez malarza Janusza Eichlera w sceny z utworów Gombrowicza, był prezentem pisarza dla chrześniaka, Adriana Rússovicha. Szczególnie polecamy tym, którzy lubią czytać w wannie, choć u nas lektura wyłącznie na sucho.

Muzeum Witolda Gombrowicza
ul. W. Gombrowicza 1
26-660 Jedlińsk
tel. 48 321 50 73
muzeum-gombrowicza@muzeumliteratury.pl

Ekspozycja czynna:
Sezon zimowy (od 1 listopada do 31 marca)
Wtorek – piątek – 10.00 – 17.00
Niedziela – 10.00 – 17.00
Poniedziałek, sobota – ekspozycja nieczynna

Sezon letni (od 1 kwietnia do 31 października)
Poniedziałek – ekspozycja nieczynna
Wtorek – niedziela – 10.00 – 17.00

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram