Przejdź do treści

Inny świat, inny czas – Jarosław Iwaszkiewicz i jego Ukraina

Zapatrzony w dal mężczyzna w wieku średnim, elegancko ubrany, siedzący na murku, na tle drzew, zwrócony w prawą stronę

Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza na prelekcję Barbary Riss pt.Inny świat, inny czas – Jarosław Iwaszkiewicz i jego Ukraina. Spotkanie odbędzie się w salonie Państwa Strugów (al. Niepodległości 210 m. 10 w Warszawie) we wtorek 28 czerwca o godz. 18.30.

Biografia Jarosława Iwaszkiewicza (1894-1980) była ściśle związana z Ukrainą. Tam się urodził i mieszkał – nie licząc kilku wyjazdów do Warszawy i „Królestwa” – gdy był jeszcze dzieckiem, a potem dorastającym młodzieńcem – do dwudziestego czwartego roku życia. Co więcej, sporo podróżował po Ukrainie, wiele widział i był już „uformowanym człowiekiem”, gdy 14 października 1918 roku ostatecznie, na warszawskim Dworcu Wiedeńskim, zakończył swą „podróż do Polski”, z kufrem pełnym książek, nut i rękopisów własnych wierszy.

Moment był szczególny, dziejowo iskrzący: wkrótce „wybuchła” Niepodległość, a wraz z nią objawili się młodzi poeci – skamandryci. Iwaszkiewicz dołączył do tej „pięknej plejady”. Jednak jego sen o sławie mógł się spełnić także dzięki „posagowi’, w który wyposażony został przez swoją pierwszą ojczyznę – Ukrainę. […] Przygotowała go do spełnienia trzech zadań, które w zaraniu życia postawił przed sobą i postanowił możliwie najdokładniej wypełniać: „ten świat poznać, zrozumieć i wyrazić”. 

Ukraina pozostanie dla Jarosława Iwaszkiewicza ważnym punktem odniesienia i niewysychającym źródłem inspiracji na zawsze, do końca jego długiego, wartko toczącego się życia. […] Z rosnącym natężeniem i na różne sposoby mitologizowana, zamieni się w „garść” wspomnień i barwnych obrazów, które będą „bardzo osobistym  echem wypadków niezwykłej epoki”, w jakiej autorowi Sławy i chwały przyszło żyć. […] 

 Kto poetę chce zrozumieć, musi pójść w kraj poety, jak twierdził Johann Wolfgang Goethe!   

Cofnijmy się zatem… aby przypomnieć wybrane fakty, realia sprzed lat… i zerknąć na ich lustrzane odbicie w młodzieńczych Oktostychach czy wczesnej powieści Hilary, syn buchaltera, jak i wybranych utworach z dojrzałej twórczości „zasiedziałego mieszkańca Stawiska”, włącznie z Książką moich wspomnień i zapiskami z Dzienników.

Barbara Riss

Prelekcja ilustrowana prezentacją multimedialną.

Zapraszamy!

Zdjęcie: Jarosław Iwaszkiewicz ok. 1960, fot. ze zbiorów Muzeum Literatury

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram