Przejdź do treści

Finisaż wystawy „Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń”

10 stycznia (piątek) o godzinie 18:00 zapraszamy na autorsko-kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Ostatni raz będziecie mogli obejrzeć ekspozycję w towarzystwie artystki oraz obu kuratorek – Anny Lipy i Ireny Kain.

11 stycznia (sobota) o 14:30 odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący rynku wydawniczego i książki artystycznej w Polsce i w Stanach. Rozmowa będzie asumptem do podzielenia się refleksjami związanymi z wydawaniem książek. W jak dużym stopniu polski rynek wydawniczy różni się od amerykańskiego? Z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby kierujące kameralnymi, artystycznymi wydawnictwami? O tym między innymi porozmawiają Alexandra Grant, współprowadząca amerykańskie wydawnictwo X Artists’ Books oraz Bogna Świątkowska, prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana. Dyskusję poprowadzi Natalia Malek.

X Artists’ Books to małe wydawnictwo z siedzibą w Los Angeles, założone przez Alexandrę Grant i Keanu Reevesa, zajmujące się publikowaniem przemyślanych, pięknych i skoncentrowanych na artystach książek, które mieszczą się w ramach gatunków i między nimi. Od 2017 roku współpracujemy z artystami, autorami, kuratorami i projektantami, których prace poruszają istotne kwestie dotyczące płci i tożsamości, polityki sztuki, wojny i protestów oraz mapowania nierówności społecznych na krajobraz. Powstałe w ten sposób książki zapewniają unikalne zasoby do nauczania, uczenia się, dyskusji i badań nad tymi istotnymi tematami, a także reprezentują różne praktyki artystyczne, pisanie i projektowanie.

Alexandra Grant – ukończyła historię sztuki w Swarthmore College (Pensylwania, 1995) oraz studia malarstwa i rysunku w California College of Arts and Crafts (San Francisco, 2000). Mieszka i pracuje w Los Angeles i Berlinie.

Wystawiała w muzeach i galeriach na całym świecie, a jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych, między innymi w Los Angeles County Museum of Art (LACMA), Museum of Contemporary Art (MOCA) w Los Angeles, Blanton Museum of Art w Austin (Teksas) oraz w kolekcjach prywatnych.

Bogna Świątkowska – założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, z którą zrealizowała szereg projektów interdyscyplinarnych, m.in. Nowy Dizajn Miejski, Synchronicity, Wolny Uniwersytet Warszawy, Ekspektatywa. Promotorka młodej sztuki polskiej, architektury oraz dizajnu. Współkuratorka i kuratorka wystaw (m.in. „Coś które nadchodzi. Architektura XXI wieku”, „Chwała miast. Promocja miast przez architekturę”), a także licznych projektów zrealizowanych przez Fundację Bęc Zmiana, m.in. Eksperyment nie może być kontynuowany (2012), Kolekcja publiczna sztuki m.st. Warszawy (2012). Redaktorka wielu książek wydanych przez Fundację Bęc Zmiana. Członkini Społecznej Rady Kultury przy prezydencie m.st Warszawy. Założycielka i wydawca ogólnopolskiego magazynu kulturalnego „Notes na 6 tygodni”. Wcześniej naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998-2001), wicenaczelna tygodnika „Przekrój” (2003). Autorka licznych tekstów, wywiadów, reportaży, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej.

Natalia Malek – poetka, kuratorka wydarzeń literackich i tłumaczka. Absolwentka Instytutu Anglistyki UW. Autorka pięciu książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” (2014), „Kord” (2017), „Karapaks” (2020) oraz „Obręcze” (2022). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021 za książkę Karapaks oraz Nagrody im. Adama Włodka 2017 za książkę Kord, nominowana także do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Tłumaczka poezji amerykańskiej, wykładowczyni kreatywnego pisania, recenzentka książek i wystaw, szczególnie zainteresowana powiązaniami między literaturą a sztukami wizualnymi.

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski i transmitowane online.

W weekend zamknięcia bilet wstępu na wystawę będzie można nabyć za złotówkę.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram