Przejdź do treści

Film „Zamoyski w Brazylii”

czarnobiałe zdjęcie przedstawiające Augusta Zamoyskiego i nieznanego mężczyznę przyglądających się glinianemu modelowi rzeźby akt kobiecy

August Zamoyski. Rzeźbiarz, arystokrata, skandalista. Twórca awangardowego myślenia o rzeźbie. U szczytu kariery opromieniony sławą nowoczesnego klasycysty. Gwiazda brazylijskiego świata sztuki. Pod koniec życia samotnik i filozof pogrążony w metafizycznej refleksji. Zapraszamy na premierę filmu opowiadającego o brazylijskim okresie twórczości Zamoyskiego.

26 sierpnia (piątek), godzina 21:30

Premiera filmu „Zamoyski w Brazylii” na Youtube Muzeum Literatury oraz w oknie poniżej.

W Muzeum Literatury znajduje się archiwum po artyście, w skład którego wchodzą m.in. rękopisy i rysunki, fotografie, autorskie filmy Zamoyskiego i jego księgozbiór. Wśród pamiątek po rzeźbiarzu znalazły się także te, które dotyczą jednego z ciekawszych epizodów w życiu Zamoyskiego – jego pobytu w Brazylii.

Po kapitulacji Francji w 1940 roku. artysta wsiadł na pokład parowca płynącego do Bazylii. Ameryka Południowa miała być tylko punktem przesiadkowym w drodze do USA. Ostatecznie Zamoyski pozostał tam przez 15 lat. Ożenił się malarką Isabel Paes Leme, a ich wspólny dom-pracownia stał się miejscem spotkań intelektualnej elity Rio de Janeiro. Wykształcił rzeszę artystów prowadząc Wolny Kurs Rzeźby. Uprawiał ziemię i hodował bydło na farmie São Martinho w okolicach São Paulo. Zapraszamy w podróż do Brazylii śladem Augusta Zamoyskiego!

Więcej o życiu i twórczości Augusta Zamoyskiego dowiesz się z wystawy online „August Zamoyski. Myśleć w Kamieniu”

Film zrealizowany przez Muzeum Literatury w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017-2021

scenariusz: Tomasz Filiks

realizacja: Tomasz Filiks, Anna Gawlita

zdjęcia, montaż, kolor-korekcja, montaż dźwięku: Tomasz Wolski

dźwięk: Anna Gawlita

udźwiękowienie: Michał Szpotakowski

produkcja: Tomasz Filiks KJORA FILM

Dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram