Przejdź do treści

„Dwukropek Szymborskiej”. Koncert Dominiki Ostałowskiej i Igora Przebindowskiego

Dwa czarno-białe portrety (kobieta i mężczyzna) zestawione obok siebie. Po środku napis drukowanymi literami: "Dwukropek Szymborskiej".

10 sierpnia (czwartek) o godz. 18:30 zapraszamy do Muzeum Władysława Broniewskiego, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 na koncert „Dwukropek Szymborskiej”.

Dwukropek Szymborskiej to projekt słowno-muzyczny, poświęcony wybitnej polskiej poetce i pisarce, Wisławie Szymborskiej, w setną rocznicę jej urodzin. Rok 2023 jest rokiem Wisławy Szymborskiej i został objęty honorowym patronatem Prezydenta Polski i Ministerstwa Kultury. Wisława Szymborska na stałe wpisała się w historię literatury polskiej; co więcej wpisała się w sposób nieoczywisty. Swoimi dokonaniami zajęła na jej karcie miejsce szczególne, odrębne, fascynujące, co zostało docenione na świecie – poetkę wyróżniono literacką nagrodą Nobla.

W projekcie „Dwukropek Szymborskiej”, Ygor Przebindowski sięgnął do wyjątkowej twórczości literatki i skomponował muzykę inspirowaną jej poezją. Wiersze z tomu Dwukropek stały się punktem wyjścia do tej muzycznej podróży.

Choć od śmierci Szymborskiej minęło 10 lat, dokonania artystki nie przestają zachwycać i inspirować. Podczas koncertu, na scenie, obok Ygora Przebindowskiego wraz zespołem, występuje znakomita polska aktorka – Dominika Ostałowska, która pomiędzy muzycznymi utworami recytuje poezję noblistki.

―――

Dominika Ostałowska – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zawodowo związana jest z warszawskimi teatrami Ateneum, Powszechnym i Studio. Na dużym ekranie wystąpiła m.in. w filmowej adaptacji Łagodnej Dostojewskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego (1995), w Musisz żyć Konrada Szołajskiego (1997), Historiach miłosnych Jerzego Stuhra (1997), w Wojaczku Lecha Majewskiego (1999) i w Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego (2000).

Igor “Ygor” Przebindowski – muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wibrafonu. Uczeń wybitnego wibrafonisty Bernarda Maselego. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracuje od wielu lat z teatrami, komponując i wykonując muzykę na żywo. Skomponował muzykę do ponad 40 spektakli teatralnych. Komponował również muzykę do Teatru Polskiego Radia m.in. Halinki Mlynkovej „Etnoteka”(2011).

***

Wstęp wolny!

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram