Przejdź do treści

Domowniczki. Interwencja w Muzeum Broniewskiego

„W tym domu żył i tworzył Władysław Broniewski w ostatnich latach życia 1953-1962” informuje tabliczka na ścianie muzeum przy ulicy Dąbrowskiego. Czy jednak mieszkał tam sam?

Interwencja „Domowniczki” przypomina o kobietach związanych z mokotowskim domem. Pierwszą z nich jest Wanda Broniewska – psycholożka i powstanka, kustoszka pamięci o poecie i inicjatorka powstania muzeum. Drugą jest Anka Broniewska, czyli Joanna Broniewska-Kozicka – reżyserka filmów dokumentalnych, autorka filmów m.in. o Komunie Paryskiej i o elektrowni Jaworzno, tragicznie zmarła w wieku 25 lat. Broniewska-Kozicka była córką Władysława i nie mieszkała w domu przy Dąbrowskiego, ale odwiedzała tam swojego ojca. Trzecią jest Marianna Milewska zwana Marią, która najpierw pracowała jako pomoc domowa u Broniewskich, a potem została zatrudniona jako pomoc muzealna. Milewska żyła w muzeum do swojej śmierci w 2005 roku

Ekspozycje domów-muzeów upamiętniają wybitnych pisarzy, kompozytorów i polityków – najczęściej mężczyzn. Herstoryczna interwencja w Muzeum Broniewskiego ma na celu sprawdzenie czy (i gdzie) jest miejsce dla kobiet w domu-muzeum.

Wernisaż: 11 czerwca 2022 r. o godz. 19:00, Muzeum Władysława Broniewskiego, ul. Jarosława Dąbrowskego 51 w Warszawie. Wstęp wolny.

Autorki interwencji: Julia Bakalarska, Wiktoria Głozak, Adrianna Izydorczyk, Agata Skwarek, Rozalia Ziołkowska
Kuratorka: Sara Herczyńska
Konsultacja: Agnieszka Rosner, Amadeusz Szklarz-Habrowski, Anna Lebensztejn
Opracowanie graficzne: Agata Skwarek
Organizatorzy: Instytut Kultury Polskiej UW, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Podziękowania: Elżbieta Banko-Sitek, Ewa Zawistowska (wnuczka Janiny Broniewskiej)

Po wernisażu zwiedzanie będzie możliwe tylko po indywidualnych zapisach. Prosimy pisać na adres: a.rosner@muzeumliteratury.pl.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram