Czesław Miłosz Świat (poema naiwne). Spotkanie

22 czerwca (czwartek), o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie poświęcone bibliofilskiej edycji dzieła
Czesława Miłosza Świat (poema naiwne) w 80. rocznicę jego powstania w okupowanej Warszawie, w kwietniu 1943 roku.

W spotkaniu udział wezmą:
Agnieszka Papieska, Andrzej St. Kowalczyk, Piotr Kłoczowski oraz Andrzej Franaszek w roli prowadzącego.

Zaprezentujemy rękopis i maszynopis utworu, a także nagranie głosu Czesława Miłosza czytającego poemat.

W korespondencji ze Światem Miłosza pozostaje wystawa Jarosława Mikołajewskiego Homo Sacer, którą będzie można obejrzeć podczas wieczoru.

_____________

Rękopis poematu Czesława Miłosza „Świat (poema naiwne)” jest niekwestionowaną perłą naszych zbiorów. Wraz z rękopisem Muzeum przechowuje również jeden z zachowanych maszynopisów. Rękopis poematu nosi datę zapisaną ręką poety: kwiecień 1943.

W 80. rocznicę jego powstania wprowadzamy go w obieg czytelniczy, oddając 1:1 formę oryginału. Zachowany został nie tylko format, ale również sposób złożenia kart oraz sposób ich połączenia lub jego brak, jak w przypadku maszynopisu. Bo forma tego poematu nierozerwalnie łączy się z doświadczeniem poety czasu okupacji, kiedy „słowo pękało” a „świat wydawał mi się tak potworny, że te dziecinne wiersze były dla mnie rozwiązaniem: świat taki, jaki być powinien, nie zaś taki, jaki był naprawdę.”

Wydawnictwo dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie