Przejdź do treści

Ciepło-zimno. Interwencja w Muzeum Władysława Broniewskiego

Grafika, czarny kontur na błękitnym tle, dłoń trzymająca solniczkę.

14 czerwca (środa), o godz. 18:00 zapraszamy do Muzeum Władysława Broniewskiego, na ul. Dąbrowskiego 51.

Okulary Wandy Broniewskiej, solniczka przypominająca flakon na perfumy i turecka fajka, którą bawiła się wnuczka poety. Czym są przedmioty zebrane w kolekcji domu-muzeum? Pamiątkami, z którymi wiążą się osobiste historie, czy eksponatami objętymi ścisłymi procedurami muzealnymi?

To pytanie dotyczy istoty domu-muzeum i zawartego w nim napięcia między „ciepłą” domowością i „zimną” muzealnością. Interwencja „Ciepło-zimno” odnosi się do tego tematu. Jej autorki skupiły się na wybranych przedmiotach z kolekcji muzeum i towarzyszących im opowieściach. To urywki materialności domu, przedmioty związane bardziej lub mniej bezpośrednio z życiem Broniewskiego i jego rodziny. Każda z tych rzeczy ma własną biografię zakorzenioną w tkance domu.

Autorki interwencji przeprowadziły wywiady z czterema osobami. Dwie z nich pracują w Muzeum Literatury i zawodowo zajmowały się przedmiotami z kolekcji Muzeum Władysława Broniewskiego. Pozostałe dwie łączą z domem Broniewskiego prywatne relacje, a eksponaty są dla ich rzeczami, z którymi wiążą się osobiste wspomnienia. Przeprowadzone wywiady podważają stereotypowy podział na „ciepły” dom i „zimne” muzeum, i pokazują wielowymiarowe i nieoczywiste sploty relacji ludzi, opowieści i przedmiotów. Wypowiedzi muzealników okazały się pełne ciepła i czułości wobec eksponatów, a prywatne opowieści rzeczowo rekonstruują historie przedmiotów.

Interwencja „Ciepło-zimno” podejmuje grę z samą koncepcją domu-muzeum i jego kolekcji. Na wystawie zestawiono przedmioty z porządku domu i muzeum. Towarzyszą im cytaty z przeprowadzonych wywiadów, które stanowią kontekst dla eksponatów.

Wystawę można zwiedzać podczas oprowadzań z przewodnikiem.
Wystawa jest wynikiem konwersatorium organizowanego przez Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Autorki interwencji: Joanna Anczaruk, Wiktoria Głozak, Wiktoria Gmurska, Katarzyna Kowalewska, Maria Manista, Marta Miziuk, Agata Skwarek, Wanda Węcowska, Ewa Wiśniewska, Marta Wojdalska, Paulina Wróblewska, Ewa Wziętek

Kuratorka: Sara Herczyńska

Współpraca ze strony muzeum: Agnieszka Rosner

Wywiadów udzielili: Agnieszka Marczyńska, Amadeusz Szklarz-Habrowski, Urszula Więch-Jędras, Ewa Zawistowska

Fot. MaciejBociański/ML

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram