Bobkowski i inni. Spotkanie z okazji 110. rocznicy urodzin pisarza

📅 27 października o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z okazji 110. rocznicy urodzin Andrzeja Bobkowskiego, autora „Szkiców piórkiem”.

🗣 W trakcie spotkania głos zabiorą: dr hab. Maciej Nowak (KUL), prof. dr hab. Andrzej Stanisław Kowalczyk (UW/ML) i dr hab. Jarosław Klejnocki (UW/ML).

🌀 Andrzej Bobkowski, autor kultowych Szkiców piórkiem, przyszedł na świat 27 października 1913 roku w Wiener Neustadt. To świetna okazja do zaproszenia na spotkanie poświęcone jego biografii i twórczości. Tym razem chcemy zwrócić uwagę na konstelację osób, w której się obracał. A współtworzyli ją zarówno ludzie teatru (Juliusz Osterwa, Hanka Ordonówna, Antoni Cwojdziński), polityki (Edward Rydz Śmigły, Józef Beck, Aleksander Bobkowski), literatury (Jarosław Iwaszkiewicz, Gustaw Herling-Grudziński, Kazimierz Wierzyński), jak i kultury oraz sztuki (Jerzy Giedroyć, Józef Czapski, Anna i Franciszek Seifertowie).

📍 Program:

> „Bobkowski i inni. Żywot człowieka zaprzyjaźnionego”.
Gawęda ilustrowana unikalnymi materiałami archiwalnymi – Maciej Nowak

> „Bobkowski a ludzie kultury”.
Rozmowa na temat relacji Bobkowskiego z wybitnymi postaciami polskiej kultury XX wieku – Andrzej Stanisław Kowalczyk, Jarosław Klejnocki, Maciej Nowak

> Prezentacja amatorskiego filmu, odnalezionego niedawno w Stanach Zjednoczonych, nakręconego w Gwatemali w kwietniu 1961, ukazującego Andrzeja Bobkowskiego w ukochanych przez niego okolicznościach przyrody

> Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz archiwalnych zdjęć Andrzeja Bobkowskiego

🌀Dr hab. Maciej Nowak – adiunkt w Ośrodku Badań nad Literaturą Religijną KUL, historyk literatury, edytor, krytyk literacki i muzyczny. Podróżujący po śladach pisarzy i kompozytorów. Autor artykułów poświęconych spuściźnie i biografii Andrzeja Bobkowskiego, a także dwóch monografii jego twórczości. Przygotowuje biografię autora Szkiców piórkiem, podczas pracy nad nią spenetrował wiele archiwów publicznych i prywatnych, odwiedził miejsca związane z pisarzem, dotarł nad Pacyfik, aby zostawić odcisk swoich stóp na czarnym piasku.

Zapraszamy!

📍 Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20

Spotkanie będzie również transmitowane w formule online.