Przejdź do treści

Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń | WEEKEND OTWARCIA WYSTAWY

Zdjęcie trzech świecących neonów, koloru żółtego, białego i pomarańczowego. Umieszczono je pod sobą. Każdy neon to napis otoczony obwódką.

Serdecznie zapraszamy na weekend otwarcia wystawy Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń, która potrwa od 25 września 2024 do 31 grudnia 2024 r.

W ramach weekendu otwarcia:

  • wernisaż: 25 września 2024, środa, godz. 19:00 – wernisaż będzie tłumaczony na PJM, tłumacze: Pani Weronika Szymańska-Gątarek i Pan Michał Drzewek
  • oprowadzanie kuratorskie: 29 września 2024, niedziela, godz. 12:00

W weekend otwarcia bilety na wystawę kosztują 1 zł!

Alexandra Grant urodzona w Fairview Park (Ohio) ukończyła historię sztuki w Swarthmore College (Pensylwania, 1995) oraz studia malarstwa i rysunku w California College of Arts and Crafts (San Francisco, 2000). Mieszka i pracuje w Los Angeles i Berlinie. Jest artystką posługującą się technikami mieszanymi, której twórczość obejmuje malarstwo, grafikę, rzeźbę, fotografię, instalacje i wideo, a także artystyczne publikacje. Jej sztuka odznacza się interdyscyplinarną fascynacją językiem jako obrazem oraz ucieleśnia słowo pisane, co idealnie pasuje do charakteru wystaw w Muzeum Literatury.

Koncepcja ekspozycji Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń podkreśla wszechstronność artystki oraz jej fascynacje literackie. W ramach projektu zostaną zaprezentowane jej prace malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne, instalacja wideo i projekty wydawnicze. Najważniejszą częścią wystawy będą prace inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej – z cyklu Szepty z 2009 roku – oraz dzieła nowe, przygotowane specjalnie na potrzeby wystawy, jak wielkoformatowa instalacja rzeźbiarska z drutu oraz prace wykonane w technice neonu. Artystka zaprezentuje również cykl prac powstałych we współpracy ze znanym pisarzem hiperfikcji Michaelem Joyce’em, na podstawie jego wiersza Nimbus (2003). Jedną z kluczowych idei ekspozycji jest ukazanie artystycznej relacji Grant z Szymborską oraz Joyce’em. Neony, druciane rzeźby-instalacje oraz malarskie tonda to dzieła site­-specific, zaprojektowane specjalnie na wystawę i dostosowane do zabytkowych przestrzeni Muzeum Literatury. Osobnym zagadnieniem, ale związanym z wątkiem literackim, będzie prezentacja działalności wydawnictwa X Artists’ Books, współprowadzonego przez Alexandrę Grant z Keanu Reevesem, oraz części prywatnego archiwum artystki z Los Angeles. 

Wernisaż będzie tłumaczony na polski język migowy. Wydarzenie jest częścią zadania „Alfabet dostępności w Muzeum Literatury”, realizowanego w ramach programu Kultura Dostępna 2024. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram