Wystawa August Zamoyski. Myśleć w kamieniu w Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
30.04–28.09.2025
Podróż artystyczna Augusta Zamoyskiego po Polsce trawa. Już wkrótce zakopiańska publiczność po raz pierwszy po ponad stu latach będzie miała okazję podziwiać dzieła wybitnego rzeźbiarza.
Wystawa August Zamoyski. Myśleć w kamieniu to wielowątkowa opowieść prezentująca zarówno twórczość, jak i barwne życie artysty. Narracja ekspozycji poprowadzona została nie tylko za pomocą dzieł sztuki, ale też bogatej archiwalnej spuścizny twórcy ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, zawierającej jego amatorskie filmy, fotografie, notatki, korespondencję i szkicowniki. to projekt, który ukazuje sylwetkę i dorobek artystyczny najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, tworzącego przede wszystkim na emigracji we Francji i w Brazylii. Obok materiałów archiwalnych oraz pamiątek z rodzinnego pałacu artysty na Lubelszczyźnie z Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu na wystawie zaprezentowane zostaną 24 rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie będące odzwierciedleniem wszystkich okresów w twórczości Zamoyskiego – od czasów formizmu, kiedy jego prace są najbardziej eksperymentalne, poprzez okres klasycyzujący – gdzie osiąga pełnię dojrzałości i indywidualizm, aż do ekspresjonizmu, który przynosi ostre deformacje, dotąd nieobecne w jego dorobku. Nie będzie to klasyczny, muzealny pokaz, lecz próba stworzenia portretu artysty z historią w tle – z panoramą miejsc, środowisk artystycznych, prezentacją niezwykle interesujących przyjaciół otaczających rzeźbiarza. Ekspozycji rzeźb towarzyszy pokaz obrazów wybitnych malarzy i przyjaciół artysty z okresu zakopiańskiego: Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) – w tym słynny autoportret Ostatni papieros skazańca ze zbiorów Muzeum Literatury – oraz seria kompozycji pastelowych tego twórcy, a także dzieła Rafała Malczewskiego, Leona Chwistka i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W unikatowych na skalę światową amatorskich filmach kręconych kamerą na wąskotaśmowych filmach Pathé-Baby z lat 1927–1929 Zamoyski utrwalił nie tylko swoich najbliższych, ale też sławnych przedstawicieli paryskiej bohemy: Marca Chagalla, Louisa Marcoussisa, Alicję Halicką, Mojżesza Kislinga, Jeana Cocteau, ale także Artura Rubinsteina, a przede wszystkim Witkacego z kręgiem przyjaciół. Z wizualnej opowieści wyłania się sylwetka niekonwencjonalnego człowieka o wielorakich talentach i przymiotach: arystokraty, twórcy, melomana, teoretyka sztuki, obieżyświata, zapalonego sportowca, poligloty, nauczyciela, przyjaciela słynnych artystów i pisarzy oraz – przede wszystkim – jednego z najznakomitszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.
Prezentowana w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem wystawa jest piątą odsłoną wielkiej monografii, którą w 50. rocznicę śmierci artysty przygotowało Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Kolejne edycje tej „wędrującej” wystawy miały miejsce w Muzeum Narodowym w Poznaniu (2020), Muzeum Narodowym w Gdańsku (2022) oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu (2024). Impulsem do stworzenia zakopiańskiej edycji wystawy stały się przypadające w 2025 roku dwie rocznice: 55. rocznica śmierci artysty oraz 100. rocznica słynnego wyczynu sportowego rzeźbiarza, który w 1925 roku pokonując rowerem trasę Paryż-Zakopane ok. 3000 km w 21 dni udowodnił, że był także doskonałym sportowcem. Był przede wszystkim jednym z najbardziej nowatorskich twórców rodzącej się awangardy XX wieku i prekursorem nowego myślenia o rzeźbie.
Mamy nadzieję, że po Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Toruniu wystawa stanie się znaczącym wydarzeniem muzealnym także dla zakopiańskiej publiczności, która po raz pierwszy po ponad stu latach będzie miała okazję podziwiać dzieła tego wybitnego rzeźbiarza. Wystawie towarzyszy monumentalny katalog według koncepcji i pod redakcją naukową dr Anny Lipy (w wersji polskiej oraz angielskiej) i książka August Zamoyski. Nie tylko archiwum pod redakcją naukową Marii Śledzianowskiej (w polsko-angielskiej wersji językowej) oraz polsko-angielski przewodnik po ekspozycji wydany przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.
Kuratorki wystawy: dr Anna Lipa (ML), Helena Pitoń (MT)
Koordynatorki: Anna Żuber (MT), Edyta-Kędrek-Motyka (ML)
Zakopiańska edycja wystawy August Zamoyski. Myśleć w kamieniu jest współorganizowana przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017-2021.
Zdjęcie: Wjazd Augusta Zamoyskiego do Zakopanego wieńczący jego rajd rowerowy z Paryża, 28 VIII 1925, fot. Henryk Schabenbeck
