Przejdź do treści

Filmowy świat Andrzeja Struga

mężczyzna – A. Strug, w ujęciu do piersi, z bujną siwizną, lekko uśmiechnięty, w ciemnym, prążkowanym garniturze, białej koszuli z muszką
28 listopada mija 150. rocznica urodzin Andrzeja Struga (Tadeusza Gałeckiego), literata, publicysty, działacza niepodległościowego i społecznego, polityka, wolnomularza, współtwórcy wielu instytucji, w tym Zawodowego Związku Literatów Polskich, prezesa Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, człowieka żywo zaangażowanego w rozwój życia kulturalnego międzywojnia. Z tej okazji chcemy zaprezentować Państwu mniej znane oblicze Andrzeja Struga – miłośnika X muzy.

Pisarz był zafascynowany kinem. Dostrzegał w nowym medium ogromny potencjał i zdawał sobie sprawę z jego odrębności od innych gałęzi sztuki. W 1927 roku polska kinematografia nawiązała z nim bliższą współpracę. Powstało kilka filmów na podstawie jego powieści. Strugowi powierzano też opracowanie literackie scenariuszy, m.in. do pierwszej ekranizacji Pana Tadeusza. Więcej o ciekawym i burzliwym, choć krótkotrwałym, romansie Andrzeja Struga z X muzą opowie dr Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu „Mogiła Nieznanego żołnierza” zrealizowanego na podstawie powieści Andrzeja Struga.

http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/fnplayer/embed/5204
obrazek graficzny: czerwony okrąg z białym trójkątem, napis FINA

O życiu, twórczości i działalności Andrzeja Struga można dowiedzieć się, odwiedzając muzeum biograficzne – Muzeum Andrzeja Struga przy alei Niepodległości 210/10 w Warszawie, które mieści się w przedwojennym mieszkaniu pisarza. Zapraszamy!

Na fotografii: Andrzej Strug, lata 30, Muzeum Andrzeja Struga

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram