Dzieje się! Od 3 do 16 lutego zapraszamy na ferie w Muzeum Literatury. Możecie nas odwiedzać indywidualnie lub w grupach. Solo, w parach i rodzinnie. Czekamy tu na Was z ofertą kulturalną i edukacyjną!
Jeśli planujecie odwiedzić nas większą grupą i macie ochotę na to, by ktoś opowiedział Wam więcej o ekspozycjach prezentowanych w Muzeum, zapraszamy na warsztaty i lekcje muzealne dotyczące wystawy stałej Adama Mickiewicza.
Zapotrzebowanie prosimy zgłaszać telefoniczne do Działu Naukowo-Oświatowego: 22 831 76 91, 22 831 40 61 wew. 110
Dostępna oferta:
Kuferek Adama Mickiewicza. Krótka gawęda o życiu i twórczości romantycznego Poety
Lekcja dla klas IV–VI szkół podstawowych
Czas trwania: 1 h 15 min
Opowieść biograficzna z licznymi odniesieniami do fragmentów utworów Adama Mickiewicza, mieszczących się w tytułowym „kuferku” symbolizującym życie Poety i będącym jednym z najważniejszych eksponatów stałej wystawy w naszym muzeum.
„Przyjaciele” Adama Mickiewicza
Warsztat teatralny dla klas I–V szkół podstawowych
Czas trwania: 1 h 15 min
Zajęcia odbywają się na salach ekspozycji stałej poświęconej Adamowi Mickiewiczowi. Proponujemy uczniom tekst bajki Adama Mickiewicza „Przyjaciele”. Po krótkim wstępie, rozdaniu tekstów i wyznaczeniu ról, wszyscy uczniowie razem z nauczycielami biorą udział w próbie czytanej, podczas której poznajemy tekst, improwizujemy scenki i uczymy się wygłaszać role. W drugiej części warsztatów „wystawiamy na scenie” bajkę Mickiewicza. Uczniowie tworzą „żywą” scenografię i biorą udział w próbie generalnej, a następnie w premierowym przedstawieniu. Warsztat ma charakter „zabawy” w teatr i nie wymaga przygotowań w szkole. W spektaklu biorą udział wszystkie dzieci z nauczycielami lub opiekunami i prowadzącym zajęcia. Ostatnie 20 minut spotkania przeznaczone jest na opowieść o przyjaźniach Adama Mickiewicza i spacerze po ekspozycji ze wskazaniem na eksponaty takie jak rękopis Adama Mickiewicza, jego pióro gęsie, kałamarz, podróżny pulpit do pisania i biurko typu sekretera.
„Pudełko zwane wyobraźnią” Zbigniewa Herberta
Warsztaty literackie dla uczniów od IV klasy szkół podstawowych i wszystkich klas szkół średnich
Czas trwania: 2 h
Zajęcia rozwijające wyobraźnię, wrażliwość, wzbogacające słownictwo i przygotowujące do interpretacji tekstu poetyckiego. Oprócz zabaw słownych opartych na skojarzeniach proponujemy tworzenie metafor, odkrywanie środków poetyckich i próbę wspólnej interpretacji wiersza Zbigniewa Herberta. W pracy z uczestnikami kładziemy nacisk na pogłębioną interpretację wiersza Zbigniewa Herberta.
„Podróże romantyczne. W kibitce i na wielbłądzie”
Lekcja online z prezentacją dla klas VII–VIII szkół podstawowych i dla wszystkich klas szkół średnich
Czas trwania: 1 h 30 min
Zapraszamy w podróż z największymi romantycznymi twórcami: z Adamem Mickiewiczem „przelecimy kibitką jako wiatr pustynię” niezmierzone przestrzenie zaśnieżonej Rosji, odbędziemy imaginacyjną podróż dyliżansem pocztowym przez Niemcy, Szwajcarię, Włochy i Francję. Z Juliuszem Słowackim przejedziemy konno i na osiołku przez wyspę Korfu, a na wielbłądzie po piaskach pustyni afrykańskiej. Z Cyprianem Norwidem zmierzymy się z gwałtowną burzą na Oceanie Atlantyckim zmierzając niestrudzenie do Ameryki Północnej na pokładzie żaglowca „Margaret Evans”. Udamy się parowcem z misją dyplomatyczną do Konstantynopola. Pieszo wyprawimy się w towarzystwie przyjaciół na podbój szczytów alpejskich i zdobędziemy po raz pierwszy wierzchołki Tatr. O zachodzie słońca odpoczniemy po podróżach podziwiając wspaniały widok „z Judahu skały” roztaczający się na Morze Czarne.
„Zielony Konstanty i srebrna Natalia”
Warsztaty literackie dla uczniów szkół podstawowych
Czas trwania: 1 h 30 min
W ramach pokazu „Gałczyński nieuchwytny” proponujemy zajęcia warsztatowe dla szkół podstawowych. W pierwszej części rekonstruujemy z wybranych do pokazu rękopisów, pierwszych wydań twórczości Gałczyńskiego, listów i zdjęć biografię poety. W drugiej części z rozrzuconych fragmentów wierszy rekonstruujemy utwór lub piszemy inwencyjnie na nowo.