31 października o godz. 18.00 zapraszamy na debatę poświęconą Melchiorowi Wańkowiczowi – bohaterowi trwającej w Muzeum wystawy Melchior Wańkowicz. Fotoreporter.
Wańkowiczowskie reportaże budziły kontrowersje już za życia pisarza, który mozaikową formą swoich tekstów, układając je w cykle, próbował oszukać cenzurę.
Czego możemy uczyć się od autora Karafki La Fontaine’a w czasach pełnych dezinformacji i fake newsów ? Jak opisać rzeczywistość i jakie jest podstawowe zadanie reportera? Porozmawiamy z cenionymi reporterkami, niejednokrotnie poruszającymi w swoich reportażach tematy podejmowane przez Wańkowicza: Olgą Gitkiewicz, Katarzyną Surmiak-Domańską, Ewą Winnicką.
Debatę poprowadzi autor powstającej biografii Wańkowicza, Łukasz Garbal, kurator wystawy.
Olga Gitkiewicz – reporterka, autorka książek, felietonistka miesięcznika „Znak” i komentatorka portalu Onet. Współpracuje z Instytutem Reportażu, uczy w Polskiej Szkole Reportażu.
Katarzyna Surmiak-Domańska – reporterka, autorka Czystki, Ku-Klux-Klan. Tu mieszka miłość, Mokradełka; tutorka Polskiej Szkoły Reportażu; feministka, warszawianka.
Ewa Winnicka – reporterka, autorka książek Londyńczycy, Angole, Nowy Jork zbuntowany, Milionerka, Był sobie chłopczyk, Greenpoint. Kroniki Małej Polski oraz Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie. Współautorka książek Głosy i Władcy strachu (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także 1968 (z Cezarym Łazarewiczem).
Wstęp wolny! Spotkanie transmitowane będzie online.
Więcej o wystawie: link