Przejdź do treści

Reymont – grafoman, noblista, pisarz współczesny. Rozmowa dr Elizy Kąckiej i dr hab. Dawida Marii Osińskiego

Na krześle przy stoliku siedzi Władysław Reymont. Na wprost niego kobieta-duch z wyciągniętymi rękami w stronę pisarza. Postać kobiety jest przeźroczysta. Patrzy poza kadr. Reymont jakby jej nie widzi - patrzy przed siebie. W tle otwarte na oścież drzwi i mała weranda. U góry, po lewej stronie zdjęcia gałąź z liśćmi.

Serdecznie zapraszamy na rozmowę poświęconą twórczości Władysława Reymonta. Już w najbliższą niedzielę, 29 września o godz. 16:00 o utworach noblisty porozmawiają dr Eliza Kącka oraz dr hab. Dawida Marii Osińskiego.

Traktowany jako dzieło drugorzędne w dorobku pisarza, nieomal zapomniany „Wampir”, który stał się punktem wyjścia do wystawy w Muzeum Literatury, z dzisiejszej perspektywy otwiera zaskakująco szerokie perspektywy interpretacyjne i pomimo archaiczności stylu możemy w nim dostrzec wiele naszych najbardziej współczesnych lęków i wątpliwości związanych z poczuciem cywilizacyjnego przesilenia.  W stulecie przyznania Reymontowi literackiego Nobla warto więc spojrzeć na jego dorobek szerzej, przyglądając się nie tylko potencjałowi „Chłopów” w kontekście tzw. zwrotu ludowego we współczesnej humanistyce, ale i mniej znanym utworom w dorobku pisarza. Od „grafomańskiego epizodu” w twórczości Reymonta, który zaowocował zbiorem opowiadań „Z pamiętnika”, będącym, jak pisała Aleksandra Liszka, sposobem na odzyskanie kreatywności po wypadku kolejowym, po ostatnią powieść „Bunt”– ubraną w kostium zwierzęcej metafory krytykę rewolucji o dwie dekady wyprzedzającą Orwellowski „Folwark zwierzęcy”. O kontekstach i aktualności dorobku pisarskiego Reymonta rozmawiać będą dr Eliza Kącka i dr hab. Dawid Maria Osiński.

dr Eliza Kącka – pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka, związana z Zakładem Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek prozatorskich: „Elizje” (Lokator, 2017), „po drugiej stronie siebie” (Lokator, 2019), „Strefa zgniotu” (Lokator, 2022), „Wczoraj byłaś zła na zielono” (Wydawnictwo Karakter, 2024), książki eseistycznej „Idiomy. Eseje” (2023) oraz książek akademickich: „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” (2012), „Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda” (2017). Felietonistka i współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”.

dr hab. Dawid Maria Osiński – prof. UW, pracuje w Zakładzie Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku na Wydziale Polonistyki UW. Przewodniczący Stołecznego Komitetu Okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (od 2016), Zastępca Dyrektora Instytutu Literatury Polskiej UW (od 2020). Autor monografii „Aleksander Świętochowski w poszukiwaniu formy. Biografia myśli” (2011) oraz „Pozytywistów dziedzictwo Oświecenia. Kierunki i formy recepcji” (2018). Jego zainteresowania badawcze dotyczą przede wszystkim wątków oświeceniowych w twórczości pisarzy drugiej połowy XIX wieku, obecności dziedzictwa oświeceniowego w refleksji pozytywistów i modernistów, a także teorii języka pozytywistów, poezji drugiej połowy XIX wieku, wątków syberyjskich w literaturze XIX wieku, translatoryki XIX i XX wieku.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Zjawa. Niesamowity Reymont”. Więcej o wystawie: https://muzeumliteratury.pl/wystawa-zjawa-niesamowity-reymont/

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram