Przejdź do treści

Co Wielka Wojna zrobiła artystom? | Wykład

Czarno-biała fotografia z okopów, na nasypie przechylona armata, za nią dym i ogień z eksplozji pocisków, poniżej umocniona ziemianka, z której dwóch żołnierzy wydobywa trzeciego rannego.

24 września (wtorek) o godz. 18.30 zapraszamy do Muzeum Andrzeja Struga na wykład  Krzysztofa Dubińskiego pt. Co Wielka Wojna zrobiła artystom?.

Spotkanie w cyklu Doświadczeni wojną – w 110 rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny.

„My, kubiści, przewidzieliśmy to wszystko!” – miał stwierdzić Pablo Picasso w 1917 roku obserwując na ulicach Paryża wojskowe samochody pokryte kamuflażem. W rzeczywistości w momencie wybuchu Wielkiej Wojny nikt nie potrafił przewidzieć, co po niej nastąpi. Ta wojna była prawdziwym początkiem XX wieku, obróciła w gruzy ponad stuletni stary świat, przeorała jego polityczny, społeczny i obyczajowy porządek. Zmieniła też w sposób zgoła nieoczekiwany losy i postawy twórców i ludzi sztuki, którzy początek tego kataklizmu powitali – co dziś może zdumiewać – niemal z entuzjazmem. Tak stało się w całej Europie i tak stało się w Polsce. Z młodego obiecującego malarza Edwarda Rydza Wielka Wojna uczyniła generała Śmigłego, późniejszego marszałka i Naczelnego Wodza. Zawodowy carski oficer wojsk saperskich Władysław Strzemiński, okaleczony na froncie, po wojnie awansował na papieża polskiej awangardy plastycznej. Stanisław Kubicki ucieczkę przed frontowymi koszmarami znalazł w poznańskim „Buncie”. A wojenne i rewolucyjne doświadczenia Stanisława Ignacego Witkiewicza w Rosji ukształtowały „umysł drapieżny” najbardziej wszechstronnego i oryginalnego twórcy epoki międzywojennej.

Zapraszamy na wykład z cyklu Doświadczeni wojną – w 110 rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny oraz na spotkanie z panem Krzysztofem Dubińskim, pisarzem, witkacologiem i jednym z redaktorów półrocznika „Witkacy”.

Muzeum Andrzeja Struga, aleja Niepodległości 210 m. 10, Warszawa

Wstęp wolny

Ilustracja: Fortunino Matania, z cyklu „Na zachodnim froncie”, okładka magazynu „The Sphere”, London, July 21, 1917 (fragment), domena publiczna.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram