Połączyły nas kajdany… Stanisław Osiecki i Andrzej Strug. Historia przyjaźni.

Przywołując historię przyjaźni Andrzeja Struga i Stanisława Osieckiego nie sposób oprzeć się wrażeniu, że przypadek jest siłą sprawczą losów człowieka.

Wszystko zaczęło się bowiem od przypadkowego aresztowania Tadeusza Gałeckiego – Andrzeja Struga u schyłku rewolucji, w 1907 roku, za przewinienia innego Tadeusza Gałeckiego – działacza ludowego.

Kiedy Pisarza skuto razem z Osieckim kajdanami w drodze do Twierdzy Brzeskiej, żaden z nich zapewne nie przypuszczał jak mocne będą to więzy.

Od tego przypadku rozpoczęła się nie tylko serdeczna przyjaźń ale również przyszłe relacje rodzinne.

W 1907 roku Andrzej Strug nie wiedział o istnieniu Nelly Grzędzińskiej, siostrzenicy żony Osieckiego, zaś w 1909 roku Osiecki przedstawiając Strugowi w Paryżu rodzeństwo Januarego i Nelly Grzędzińskich nie przypuszczał, że przedstawia przyszłą panią Strugową.

Kim był człowiek, którego przypadkowe pojawienie się w życiu Struga wpłynęło tak bardzo na dalsze losy Pisarza i jak ich drogi krzyżowały się w burzliwych dziejach lat międzywojnia opowie dr Mateusz Ratyński, autor książki „Stanisław Osiecki (1875-1967). Polityk z pasją”.

Rok 2021 jest rokiem jubileuszowym.

W listopadzie mija 150 rocznica urodzin Andrzeja Struga, zaś w grudniu 40 rocznica powstania Muzeum w jego warszawskim domu – mieszkaniu, przy alei Niepodległości 210 pod numerem 10. Na jesienne dni przygotowaliśmy Państwu kilka historii związanych z biografią, twórczością oraz pasjami Pisarza.  Zapraszamy!!!

Fot. Stanisław Osiecki ok. 1907 roku, Muzeum Andrzeja Struga